Špatné úklidové návyky. Jak se jim vyhnout, abyste doma nenapáchali více škody

Uklízení v domácnosti není pro většinu lidí oblíbená činnost. Je tedy přirozené, že si mnoho z nás (často spíše podvědomě) ulehčuje práci. Bohužel často na nesprávných místech. Místnost pak sice blýská čistotou, ale pod pokličkou se pak skrývají nehezká tajemství. Jaké špatné návyky, spíše tedy zlozvyky, jsou mezi námi nejběžnější? Dáme vám několik tipů.

Odkládáme drobné údržbářské práce

Kapající kohoutek, netěsný sifon a protékající toaleta jsou jen některé z výčtu prací, které neradi řešíme ihned. Přitom jde často o velmi rychlé opravy, které nezaberou mnoho času. Pokud ale dlouho odkládáme případné opravy, zaděláváme si na velký problém. Z kapání se stává malý proud a nakonec až vodopád. Pak už je pozdě nadávat sám sobě a nezbývá než sáhnout hlouběji do peněženky.

Neodkládejte drobou údržbu domácnosti. Velmi často stačí pár minut práce na vyřešení problému. Vyhnete se tak i velkým problémům v budoucnosti.

Nevyměňujeme filtry ve ventilacích

Filtry v domácích klimatizacích a jiných ventilačních systémech, jsou velmi opomíjené. Přitom jde o věci, které mají zásadní vliv na naše zdraví. Nemusí nutně jít jen o zařízení doma, například stejné je to i ve vozech.

Filtry se musí měnit nejpozději jednou za půl roku v domácích systémech a jednou za rok ve vozidlech. Na filtrech se usazují různé nečistoty, drží se zde často vlhkost a vznikají zde kolonie bakterií, plísní a virů. Ty se vlivem proudění dostávají do ovzduší a tím si najdou cestu do našich plic. Tím máme zaděláno na vážná respirační onemocnění.

Hromadíme zbytečnosti

Je zcela přirozené ponechat si věci, které mají pro nás citovou hodnotu. Je ale nezbytné ponechávat si opravdu všechno? Velkým problémem je i hromadění věcí. Zbytečnosti, kterých se odmítáme vzdát, zabírají často mnoho místa a fungují spíše jako lapače prachu.

Udělejte si tedy čas od času drobnou revizi upomínkových předmětů. Tričko, které jsme si koupili na Kokoříně a má jen pět děr, už totiž není věc citové hodnoty, ale hadr vhodný k vyhození. Bývá často obtížné se těchto věcí zbavit, nicméně si na ně stejně brzy ani nevzpomenete.

Nečistíme dostatečně odpady

Další položkou jsou odpadní roury. Zanedbaný odpadní systém je zdroj velkého množství zápachu a nečistot. Nemluvě o tom, že může dojít k ucpání či poškození odpadního systému. V případě bytových jednotek můžete způsobit škody nejen sobě, ale také ostatním. Pak se jedná o velmi drahé opravy. Odpady se musí čistit velmi pravidelně.

Doporučujeme, vždy na konci dne, nalít do odpadu litr vřelé vody se solí. Jednou za týden pak použít čistič odpadů.

Foto: Shutterstock

Klávesnice, mobily a ovladače

Na klávesnici je daleko více bakterií, než na záchodovém prkénku. Stejné je to s mobilem, případně s ovladačem od televize. Nezapomínejte pravidelně dezinfikovat a čistit tyto přístroje. Držíme je každý den v ruce, v případě mobilu je dáváme blízko k ústům a uším. Zkuste si představit, že si přikládáte záchodové prkénko k ústům. Nechutné, viďte? Mobilní telefon je ale často horší.

Špatné návyky jsou železná košile

Změnit své návyky bývá velmi složité. Zažité věci jsou prostě železná košile. Je třeba si uvědomit, že v tomto případě, sami sobě kazíte práci. V extrémních případech může jít nejen o peníze, ale třeba i o zdraví.

Foto: Shutterstock, zdroj: Blog.nationwide, Nytimes, BHG