Nejlepší lék na podzimní nachlazení. Staročeská česnečka vás z toho dostane

Česnečka, nebo také oukrop, je po generace známý recept na chutnou polévku. Vaří se na desítky způsobů. Nejčastěji si česnečku vyžádáme v různých krizových případech, například pokud se nám nechce příliš vyvářet a ještě častěji po náročné společenské seanci. Recept na česneku zná každý a netřeba ho znovu uvádět. My se dnes zaměříme na to, proč je česnečka univerzální první pomocí na jakoukoliv nemoc.

Česnek léčí po staletí

Hlavní pomocnou složkou je (překvapivě) samotný česnek. Mocná síla česneku byla známá už starým Mongolům a Číňanům. Ve velkém ho údajně pěstovali ve Starém Egyptě. Česnek je bohatý na vitamíny A, B, C, selen, vápník jód o ostatní léčivé látky. Výborně se tedy hodí k posílení obranyschopnosti a trávení. Lidové léčitelství mu zase přisuzuje účinky antiseptické, antibiotické a dobře působí i proti parazitům ve střevech. Za zmínku stojí, že česnek býval považován za účinné afrodisiakum.

Česnečka je energetický koktejl

Z výčtu pozitiv česneku je jasné, proč je česnečka tak oblíbená. Jenže to samotné by asi nestačilo. Jen málo lidí dokáže spořádat několik syrových stroužků česneku. Navíc konzumace více než 4 stroužků už není zdraví prospěšná.

Česnečka je totiž kombinace faktorů, které působí téměř okamžitě na lidský organismus. Proto nám pomáhá při nachlazení nebo kocovině. Je to prosté jak Kolumbovo vejce.

Účinky česneku netřeba opakovat. Teplá voda z polévky zase prohřeje organismus a dodá mu potřebné tekutiny. Ostatní přísady jako brambory, slanina zase zasytí a uklidní žaludek. To všechno dodá tělu i potřebnou energii v boji proti nemoci, nebo jinému problému.

Foto: Shutterstock

Dobrý sluha, ale zlý pán

I s česnečkou musíme opatrně. Všeho moc škodí. Navíc existují nemoci, při které je konzumace česneku v silné kontraindikaci. Česneková polévka není tedy vhodná pro kojící a těhotné ženy, případně pro osoby s citlivým zažíváním. Při velkých dávkách může navíc způsobovat nadýmání, podráždění žaludku. Lidé s jaterními a žlučníkovými chorobami nesmí česnek konzumovat vůbec.

Foto: Shutterstock, zdroj: food.ndtv, Healthline, Medicalnewstoday