I malý obývák v panelákovém bytě se může stát velkým královstvím

I malý obývák v panelákovém bytě se může stát velkým královstvím

Obyvací pokoj je považován za centrum domácnosti. Trávíme zde čas sami, s rodinou nebo s přáteli, které k nám pozveme na návštěvu. Obývací pokoj je vizitkou našeho bydlení, proto bychom si měli dát záležet s tím, jak ho zařídíme. Jak ale postupovat v případě, kdy je váš obýváček menších rozměrů a vy musíte počítat každý centimetr?

Zařídit malý obývací pokoj se může zdát jako noční můra, ve skutečnosti to ale tak náročné není. Máme pro vás užitečné tipy, které se vám při zařizování malého obývacího pokoje jistě budou hodit.

Co je největší, to má přednost

Pokud zařizujete obývák menšího ražení, pamatujte na nepsané pravidlo, které říká, že největší kus má vždycky přednost. A je jedno, jestli se dominantním prvkem vašeho obývacího pokoje stane sedací souprava, televize nebo třeba krbová kamna. V každém případě tento nábytek či vybavení do obýváku umístěte jako první, stane se ústředním bodem pokoje.

Pořizujte jen to, co využijete

Mnoho lidí má bohužel tendence naflákat do svého obývacího pokoje co možná nejvíce věcí, o kterých jsou přesvědčeni, že je musí mít kdykoli po ruce. To si můžete dovolit v případě, kdy máte velký obývák a nemusíte řešit každičký centimetr. V případě menšího pokoje ale vybírejte jen takové vybavení, které skutečně  využijete a potřebujete. Základem je sedací nábytek, televize, konferenční stolek. Všechno navíc již není nutností.

Vybírejte nižší nábytek

Do malého obýváku se mnohem více hodí nižší nábytek, nežli jeho vysocí kolegové. Je potřeba celý prostor opticky otevřít a zajistit, aby působil vzdušně. To se vám ale nepovede, pokud pokoj zastavíte nábytkem sahajícím až ke stropu, tehdy dosáhnete opačného efektu a v obýváku se budete cítit stísněně. Nižší obývací stěna je proto sázkou na jistotu.

Vymalujte světlými odstíny

Pokud potřebujete prostor opticky zvětšit, nesahejte po tlumených a sytých odstínech, místo nich obývák prosvětlete nějakou jemnou a světlou barvou. Nemusí to být nutně bílá, hodí se kterákoli barva ve svém světlém provedení, která do místnosti vnese potřebné světlo a vám zajistí pocit, že je obývák krásně vzdušný a prostornější nežli ve skutečnosti.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com.

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!