Jak na chuťově nejlepší vepřové maso. Takhle ho dělaly naše babičky

Vepřové maso patří k české kuchyni od nepaměti. Existuje nepřeberné množství receptů, které dokazují, že nebožka svině je pevně spjata s českými kuchaři. A my se s vámi dnes podělíme o několik tipů, které vám pomohou správně připravovat vepřové.

Výběr vepřového masa rozhoduje

Velmi záleží na výběru masa, které chceme připravovat. Mezi masy je totiž markantní rozdíl a ne všechna se připravují stejně. Naštěstí je vepřové povětšinou nejlehčí maso na přípravu a málokdy se na něm dá něco opravdu zkazit tak, že je nutné ho vyhodit. Věnujte tedy výběru masa dostatečnou pozornost. Nejlépe se zpracovává takové maso, které má dostatečnou zásobu tuku. Tuk je totiž největší uchovávatel a nosič chutí. Maso ale nemusí být silně prorostlé.

Záleží také na receptu, ve kterém bude maso figurovat. Pro pečení můžeme vybírat i maso se silnější vrstvou tuku, ta se totiž pečením mírně ztratí a pomůže zachovat šťavnatost masa. V případě vaření prorostlého masa se tukové tkáně přemění na obtížně stravitelný kus, což nemusí každému vyhovovat.

Vepřové maso potřebuje přípravu

Dobrá příprava masa je základ úspěšného vaření. Maso před vařením osušte suchou papírovou utěrkou, nasolte z obou stran a okořeňte dle chuti. V případě že zpracováváte velký kus masa, maso po stranách nejdříve nařežte. Tuk se krásně vsákne dovnitř.

Pokud máte masko, které tolik tuku neobsahuje, například pečeni, neváhejte maso dobře prošpikovat slaninou. Jednoduše do masa udělejte otvory a nacpěte je slaninou. Maso pak dobře převažte provázkem, aby dobře drželo při pečení pohromadě. Tuk ze slaniny se do masa rozpustí a udrží ho krásně šťavnaté.

Foto: Freepik

Nejdříve na pánev

Před vařením, nebo pečením, musí maso nejdříve na pánev. Musí se totiž nejdříve správně zatáhnout, aby si uchovalo svou šťavnatost.

Pánev s olejem rozehřejeme a maso na ní z obou stran prudce osmahneme. Na mase se objeví opečená vrstva, která udrží šťávu uvnitř. Maso musíme osmahnout ze všech stran stejně. Po osmahnutí olej nevyhazujte, dá se dobře znovu do výpeku.

Pečení i vaření dobré je znamení

Vepřové můžeme péct několika způsoby, nicméně nejčastější je pečení přímo na mřížce a ve výpeku.

V obou případech se doba pečení odvíjí od hmotnosti masa. Maso pečeme na 120 stupňů. Běžná porce pro 4 osoby je 800 gramů. To se peče zhruba hodinu a dvacet minut. Podle toho můžete vypočítat kolik zabere času vetší kus.

Při vaření maso průběžně kontrolujte. Nejlepší je maso vařit rovnou v omáčce. Dobře uvařené masko je křehké a jde dobře od kosti, případně jde vyndejte jeden zkušební kousek a ochutnejte ho.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář, Taste, cookthestory