Jak na útulný domov? Zaujměte svých všech 5 smyslů

Zdraví lidé disponují pěti smysly, kterými vnímají okolní svět. Je to přirozeně zrak, čich, chuť, hmat a sluch. Všechny tyto smysly tvoří náš soukromý vesmír. Mimo jiné pomáhají také utvářet naše aktuální rozpoložení a momentální náladu. Chceme-li si utvořit příjemné a útulné bydlení, je nutné soustředit se na těchto zmíněných pět bodů a zajistit pozitivní vnímání okolí každým z nich. Některé jsou očividné – zejména zrak a sluch – tzn. esteticky hezky vypadající domov, kde nás neruší nepříjemný hluk – jiné ale často podceňujeme. Řeč je především o čichu. Věděli jste, že k dosažení harmonické domácnosti se bez příjemné vůně neobejdete?

Jak jsme zmínili v úvodu článku, zrakový vjem je v případě budování útulného domova alfou a omegu. NA druhou příčku hned za zrak ale řadíme i čich. Chceme-li dosáhnout harmonického bydlení, je nutné umět důmyslně zkombinovat jak vůni, tak i estetickou stránku – čili provedení vonných difuzérů.

V poslední době jsou velkým trendem přírodní interiérové vůně. Tyto vůně neobsahují zbytečný přehršel chemie a zároveň působí jako designový doplněk vaší domácnosti. Složení těchto přípravků vychází ze třech základních složek, jejichž kombinací vznikají hotové zázraky – je to obyčejná voda, alkohol a vonné esence. Nic víc opravdu není potřeba. To vše pak najdeme v elegantní lahvičce, z níž vystupují dřevěné špejle. Takový set tvoří velmi atraktivní doplněk, který s postupným uvolňováním vůně zajistí nenásilné, ale v každém případě příjemné provonění vašeho obydlí. Rázem si tak navodíte skvělou náladu, relax a uvolnění.

Dnešní generace se odnaučily relaxovat

Samotná absence relaxu je vlastně poměrně velkým problémem aktuálního – snad už post-covidového světa. Většina lidí pracujících v kancelářích se přesunula do svých domovů, odkud nyní pracují na full-time a často ze svého obýváku vytvořili cosi kombinující právě obývací pokoj a klasickou pracovnu. Takto nastavené domovy mají sice své výhody – lidé nemusí trávit čas neproduktivním dojížděním do práce, během dne si mohou snáze udělat pauzičku, mnohdy si i uvařit oběd, ale na druhou stranu, mnoho studií prokázalo, že díky celosvětovému fenoménu “home-office” spousta lidí pracuje i po večerech a tím si velmi zkracují dobu, kdy by měli spíše relaxovat.

V situaci, kdy nedokážeme oddělit pracovní část dne s odpočinkovou částí, si zaděláváme na vážné zdravotní problémy. Relaxace je velmi důležitá pro naše mentální zdraví a pokud se nehodláme ze svých domácích kanceláří vrátit na pracoviště, pak bychom o to víc měli pracovat na tom, aby náš domov splňoval i svou relaxační funkci. I proto jsou domácí vůně skvělým nástrojem, jak ze svého domu či bytu vytvořit opravdový domov.

Jakou vůni zvolit?

Volba je čistě na vás. Dnešní trh disponuje širokou škálou kombinací, takže je na každém z nás, co preferuje. Je libo Provence nebo Toskánsko? Se správnou vůní můžete mít středomoří i u vás doma. Milujete jih Francie? Zkuste vůni s dominancí levandule, která váš domov promění v útulnou francouzskou vesničku.

Láká vás exotika? Milujete Asii? Zkuste vůni s podtónem manga nebo kiwi. Jste-li naopak milovníky britské elegance, čajové vůně vám vykouzlí Londýn i u vás doma.

Naučte se relaxovat a navoďte si příjemnou atmosféru u vás doma.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!