Jak pečovat o vánoční růži

Rostliny, které neodmyslitelně patří k Vánocům

Kouzelná pokojová rostlina s botanickým názvem pryšec nádherný se umí doma postarat o tu správnou vánoční atmosféru. Do vínku jí příroda dala kouzlo zbarvení listů dočervena právě v čase vánoc. Udělejte si radost vánoční růží, a vyberte si z mnoha druhů s různými tvary listů, zbarvením od červené přes lososovou až po růžovou či oranžovou. My vám dnes poradíme, jak se o ni doma postarat.

Péče začíná u výběru

Než si vánoční růži přinesete domů, dobře si v obchodě vyberte zdravý a vitální kousek. Jen rostlina plná chuti do života vám bude bez problémů zdobit váš vánočně nazdobený příbytek. Vybírejte tedy vánoční růži takovou, která má nepoškozené listy, které dobře drží na stonku. Rozhodně neberte takovou, které listy opadávají, je zvadlá a půda je pokrytá nápadně bělavou plísní na povrchu. Správný obchodník vám květinu důkladně na cestu zabalí do papíru, v obchodním domě si však většinou musíte vystačit sami.

Místo pro vánoční růži vybírejte pečlivě

Velkou výhodou vánoční růže je fakt, že skvěle vyniká její krása sama o sobě. Pěstovat ji však můžete i ve společenství jejích příbuzných, a vytvořit si tak můžete u okna velmi zajímavá zákoutí. S úspěchem ji můžete ustavit do jakékoli místnosti, nejvíce ji však svědčí místo mimo parapet – v blízkosti radiátorů se totiž necítí příliš komfortně. Stejně tak ji nesvědčí průvan, proto ze stejného důvodu není vhodné umístit ji do blízkosti oken či dveří. Ideální je umístit ji na světlé místo, které není příliš vytápěné ani vystavované průvanu.

Jak o vánoční růži pečovat?

Jako každý živý tvor si péči užívá a oplatí vám ji krásným květenstvím, barvou i zdravým růstem. Vánoční růže potřebuje především pravidelnou zálivku, rozhodně se však vyhněte přemokření. Zalévejte nejlépe vodou odstátou na pokojovou teplotu. V pravidelných intervalech odstraňujte žloutnoucí listy a nadměrné opadávání listů okamžitě řešte správnou zálivkou a upravením stanoviště. Vánoční růže si také libuje v rosení, přihnojovat ji však nemusíte.

V povánočním čase se nelekejte, pokud vám najednou všechny listy opadají. Je to přirozený proces. Stačí, kdy rostlinu celou zastřihnete a vyraší vám nové zelení listy.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!