Jak vyřešit koupelnu v paneláku

Jak vyřešit koupelnu v paneláku

Koupelny v panelových domech nebývají zrovna opěvované designové skvosty. I malá koupelna může ale být stylová, praktická a také prostorově efektivní. Vytvořte malou koupelnu tak, aby působila prostorněji, než tomu ve skutečnosti je. V opticky prostornější koupelně se rozhodně budete cítit daleko příjemněji než v malém a stísněném prostoru. Jaké triky spolehlivě fungují?

Snažte se o co nejvíce světla

Čím více světla, tím prostornější se místnost bude zdát. Tenhle léty prověřený fakt bude zaručeně fungovat i v případě menších panelákových koupelen. Pomoci vám může bílý koupelnový nábytek, který nejlépe odráží okolní světlo. Pro optimální prosvícení místnosti je klíčové správné umístění světelných zdrojů. Osvětlení nainstalujte krom stropu ideálně také vedle zrcadel. Poohlédněte se po světlech s možností stmívání do výklenků, abyste vytvořili dramatický vzhled místnosti. Před koupí a instalací světel se ujistěte, že jsou vhodná pro používání ve vlhkých oblastech.

Koupelna v paneláku

U koupelen v paneláku je jedna zásadní potíž. Všechny koupelny v rámci jednoho paneláku vypadají de facto stejně – a nudně. Navíc je většina těchto koupelen velmi malá, což ztěžuje vkládání nejrůznějších nápadů. Proto je potřeba zamyslet se nad tím, jak využít toho, co máte, ve svůj prospěch. Nechte se inspirovat nejrůznějšími nápady, jako je zajímavá tapeta v koupelně. Právě tapeta může být tím, co odliší vaši koupelnu od ostatních a zároveň je to velmi dobrý způsob, jak zamaskovat to, že je koupelna malá. Zvolte tapetu vhodnou přímo do koupelny (tedy do vlhkých prostor).

Kupte samostatný a multifunkční nábytek

Omezený prostor by neměl mít vliv na váš tvůrčí vkus. Inspirace pro malé koupelny v paneláku je dostatečná k tomu, aby i vám něco padlo do oka. Samostatný a multifunkční nábytek může vypadat velice moderně a navíc je možné ho podle potřeby přesouvat.

Zaujměte oko obklady

Množství místa, které máte a které oko vnímá, nemusí být nutně stejné. Zahrajte si s hranicemi vnímání pomocí obkladů – zkuste například použít stejné dlaždice na podlaze a jedné (nebo více) ze zdí vaší koupelny. Pro naše oko je pak složitější rozlišit, kde jeden prostor končí a jiný začíná. Mramor je zde zvláště efektivní, protože vypadá skoro jako jeden obrovský plát a jednotlivé obklady příliš zřejmé.

Snažte se co nejvíce ušetřit podlahový prostor

Koupelna v paneláku je malá. Pokud skladujete v koupelně i něco, co nepotřebujete každý den, zvažte koupi závěsných skříněk, které vám ušetří podlahovou plochu. Právě zdi patří k přehlíženým možnostem skladovacích prostor. Čím větší prostor na podlaze půjde vidět, tím prostornější se místnost zdá. Avšak volte moudře, aby vám skříňky nepřekážely při každodenních činnostech.

Zaměřte se na měřítko pokoje

Velké kusy nábytku mohou malý pokoj zakrýt, takže si vždy kupujte kusy, které vyhovují rozsahu vašeho prostoru. V malé koupelně se držte základu, kterým je umyvadlo. Umyvadlo můžete buď zavěsit na zeď, nebo jej nechat přečnívat do vany, čímž ušetříte určitý prostor.

Obklady do poloviny stěny

Pokud si nejste jistí, jakým způsobem vyřešit strop koupelny, můžete zkusit jeden z trendů malých koupelen – použijte obklady pouze do poloviční výšky stěny. Za prvé ušetříte za obklady a zadruhé vytvoříte větší prostor. Vyberte tmavé neutrální dlaždice a strop vymalujte bílou barvou, abyste maximalizovali jas ze střešních světlíků.

Trend minimalismu?

Není třeba udržovat malou koupelnu prostou a minimalistickou. Ať už milujete jakýkoli styl, nemusíte se nikterak omezovat. Stačí se zaměřit na dodržování několika pravidel, s jejichž pomocí docílíte pocitu většího prostoru a proměníte tak obyčejné v něco jedinečného! A o to nám v koupelnách v paneláku jde především.

Foto: Unsplash.com, Pexels.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!