Kdo nečistí odpadní hadici u pračky, toho instalatér nepochválí. Je to častý nešvar

Aby vám pračka sloužila dlouhá léta, je potřeba se o ní i důkladně starat. Jinak se vám to prodraží. Opravář, nebo nákup nové pračky totiž něco stojí. Jak pračku čistit, aby vám vydržela co nejdéle?

Proč pračku pravidelně čistit

Během pracího cyklu se v pračce hromadí drobné nečistoty jako kusy látky, nitě, vlasy a různé chuchvalce. Pokud navíc máte tvrdou vodu, hrozí vám usazování vodního kamene. Pokud tedy nechcete pračku vyměnit brzy za novou, je potřeba jejímu čištění věnovat pozornost. To, že máte pračku zanesenou, poznáte i podle toho, že vaše prádlo přes dokonalé vyprání a přidání aviváže zrovna dvakrát moc nevoní.

Jak pračku vyčistit

Pračku je potřeba pravidelně důkladně čistit. Nejdříve umyjte přihrádku na prací prostředky. Vyndejte ji a umyjte ji horkou vodou. Za pomoci jemného hadříku a mýdla můžete umýt i drobné nečistoty. Pokud je zásuvka opravdu hodně zanesená a obložená vodním kamenem, vyčistěte ji speciální pastou, která vznikne smícháním jedlé sody a octa. Poté otřete dvířka pračky a nezapomeňte ani na buben pračky a těsnění. Těsnění myjte obzvláště jemným hadříkem a čistícími prostředky, abyste ho nezničili. Použít můžete mýdlovou vodu nebo směs z prášku do myčky a vody.

Foto: Shutterstock

Nezapomeňte na čištění odpadní hadice

Na čištění odpadní hadice spousta lidí zapomíná a poté se diví, že i když buben pračky dokonale vycídí, tak jim stejně pračka neslouží tak, jak má. Nezapomeňte proto vyčistit také filtr a vše, co na něm ulpělo. Možná v něm najdete nějaké poklady nebo zbytky kapesníků. Odpadní hadici i hadici na přítok vody zase vyčistíte za pomoci jedlé sody a horké vody. Tuto směs nalijte do obou hadic, které chvíli podržíte čelem vzhůru a poté veškeré uvolněné nečistoty vylijete do připraveného kbelíku. Před čištěním zavřete přívod vody a odstraňte i nečistoty, které ulpěly na konci hadic v sítku.

Foto: Shutterstok, zdroj: Pipsisland, wikiHow