Ozdobte zahradu okrasnými keři. Kaliny jsou to pravé

Kaliny jsou okrasnými keři, které dělají parádu po celý dlouhý rok. Zatímco od února do května krásně kvetou, v zimě svým nádherným zbarvením zdobí jinak bílou, zasněženou zahradu. Kromě toho nádherně voní! Pokud jste se s kalinou doposud nesetkali, je načase si ji představit. Jedná se o skutečně nádherný okrasný keř, který by měl zdobit každou okrasnou zahradu.

Kalina je okrasný keř, který pochází a z daleké Asie, konkrétně z východní Asie. I když jsou to keře opadavé, jsou zároveň stálezelené, což je obdivuhodné zejména v zimě, kdy všechny ostatní rostliny upadnou do zimního spánku. Druhů kalin je mnoho, vybírat si můžete dle výšky keře nebo dle velikosti květů. Velice zajímavé je, že kaliny jsou okrasnými keři slovanskými a podle všeho mají poukazovat na nevinnost a čistotu. Právě díky tomu, že se staly symbolem nevinnosti a čistoty, se připínaly mladíkům doprovázející stavební průvod za čepici nebo zdobily nevěstino kvítí v rukou.

Průměrná výška tohoto krásného okrasného keře je zhruba dva a půl metru. Některé keře však mohou dorůst až do výšky čtyř obdivuhodných metrů!

Zamilují si je zejména milovníci hortenzií

Kaliny si velice často na svou zahradu sází milovníci hortenzií. Kaliny totiž mají podobný vzhled květu jako hortenzie, jediným rozdílem je jejich zbarvení. Zatímco hortenzie kvetou zejména do růžových, fialových, modrých či případně bílých odstínů, kaliny jsou světle zelené, následně jsou bílé a poté se zelená s bílou smíchá.

Každý druh je však jiný. Existují i stálezelené druhy, které se až na podzim mění do jiných barev.

Jak se o kaliny starat?

Důvodem, proč jsou kaliny u pěstitelů tak oblíbené, je především nenáročnost pěstování. Nemají žádné speciální požadavky na hnojení ani přihnojování, není třeba je speciálně ořezávat. I když se o kalinách ví, že je možné je nasadit jak na jaro, tak v létě i na podzim, nejlepší doba je taková, kdy je velmi teplé a zároveň suché počasí.

Už po výsadbě potřebují kaliny velmi hojnou zálivku, půda totiž nesmí proschnout až ke kořenům.

Foto: Shutterstock.com.

Ivan Blažek

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.