Kdo šetří, má za tři: jak na úsporu elektřiny?

Po večerech doma sedíte potmě, termostat stahujete na minimum, pračku pouštíte až tehdy, kdy koš na prádlo přetéká špinavým oblečením a i přesto se děsíte vyúčtování za elektřinu, které vždy nabourá váš finanční rozpočet? Něco je špatně!

Elektřina letošní rok podražila a mnoho domácností se strachuje, jestli jim na konci účtovacího období nepřijde nedoplatek. Nikdo nemá rád složenky, které mu nakazují, aby platil peníze navíc. Přitom stačí tak málo, abyste spotřebu elektřiny stáhli na nutné minimum a neplatili zbytečně vysoké částky.

Vyměňte klasické žárovky za úsporné

Divili byste se, jaké jsou klasické žárovky žrouti elektrické energie! Máte-li doma tyhle nenažrané potvory, investujte do úsporných žárovek. Nelekejte se počáteční investice – vrátí se vám i s úroky. A doma už nebudete muset zhasínat a sedět po večerech jen při svitu televize.

Nenechávejte spotřebiče v provozu

Víte, co je nešvarem mnoha domácností? Jejich majitelé nechávají spotřebiče i v době své nepřítomnosti v tzv. stand by režimu, což je režim, ve kterém sice spotřebiče aktivně neběží, ale čekají v pohotovostním režimu. Pokud jste si mysleli, že v tomto režimu spotřebič nic nežere, spletli jste se. Začněte proto spotřebiče vypínat, ideálně hlavním vypínačem, vypojujte je ze zásuvky, ať zbytečně nesosají elektřinu, když je zrovna nepotřebujete.

Urychlete ohřev vody při vaření

Hospodyňky, zpozorněte! Když vaříte brambory, vodu na těstoviny nebo třeba na rýži, jak ji ohříváte? Nalijete do kastrůlku studenou vodu, položíte ho na plotnu a čekáte, až voda půjde varem? Chyba! Daleko rychlejší a úspornější je uvařit potřebné množství vody v rychlovarné konvici, sežere to mnohem méně elektřiny.

Vyměňte staré spotřebiče za nové

Máte doma spotřebiče staršího data, kterých se odmítáte vzdát, protože přeci ještě pořád fungují a vám přijde zbytečné se jich zbavovat? Starší spotřebiče určitě spadají do nízké energetické třídy, což znamená, že se řadí mezi slušné nenažrance, kteří pro svůj provoz potřebují velkou dávku elektřiny. Je výhodnější investovat do nových spotřebičů spadajících do nejvyšší energetické třídy (A+++), které energii spoří a tím pádem vám šetří peníze.

Pečujte o bojler na ohřev vody

Bojler na ohřev vody žere mnohem více, když se vykašlete na jeho pravidelnou údržbu. Přitom není nic složitého na odstranění vodního kamene, kterého se zde vytvoří dost na to, aby bojler potřeboval mnohem více energie pro svůj provoz. Bojler také nastavte na 65 °C, je to dostačující.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com.

Nikol Kolomazníková

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!