Kupujete nemovitost? Při podpisu rezervační smlouvy se mějte na pozoru

Kupujete nemovitost? Při podpisu rezervační smlouvy se mějte na pozoru

Rezervaci nemovitosti lze považovat za běžnou součást obchodu s realitami. Jakmile zájemce projeví zájem o inzerovanou nemovitost, realitní makléř nelení a připraví rezervační smlouvu. Společně s podpisem rezervační smlouvy zájemce o nemovitost skládá i rezervační zálohu.

Rezervační smlouva má smysl pro obě strany – zájemce tím dává jasně najevo, že má o nemovitost zájem a realitní kancelář společně s majitelem nemovitosti mají jistotu, že již nemusí dále hledat dalšího zájemce. Ačkoli se na první pohled zdá, že je rezervační smlouva samozřejmostí, tak či onak byste se měli mít na pozoru.

K čemu slouží rezervační smlouva?

Rezervační smlouva se uzavírá především z toho důvodu, aby danému zájemci nemovitost rezervovala do doby nežli bude uzavřena kupní smlouva, případně smlouva o smlouvě budoucí a zároveň než bude schválena hypotéka. Pro majitele nebo realitní kancelář to znamená, že by danou nemovitost měli přestat dále nabízet jiným zájemcům. Zájemce neboli kupující se podpisem rezervační smlouvy zavazuje, že do sjednaného termínu uzavře kupní smlouvu.

Smlouva se uzavírá se třemi stranami

Pakliže se nemovitost prodává skrze realitní kancelář, musí být rezervační smlouva sjednána hned ve třech vyhotoveních. Je velmi důležité, aby byla smlouva uzavřena mezi realitní kanceláří, prodávajícím a také kupujícím. Pakliže by došlo k uzavření s rezervační smlouvy pouze mezi kupujícím a realitní kanceláří, rezervační smlouva by v podstatě pozbyla svého smyslu – v takovém případě by totiž pro prodávajícího nevyplynuly žádné povinnosti a majitel nemovitosti by tak mohl nemovitost prodat sám nebo s jinou realitní kanceláří. Proto si pohlídejte, je-li rezervační smlouva trojstranná.

Co by mělo být součástí rezervační smlouvy?

Před podpisem rezervační smlouvy si pohlídejte, jestli je ve smlouvě zakotvena odpovědnost za pravdivost a správnost všech informací. Tato odpovědnost spadá buď na bedra majitele bytu, případně na makléře, prodává-li se nemovitost skrze realitní kancelář.

Rozhodně nebude na škodu, pokud si v rezervační smlouvě stanovíte pokuty za nedodržení povinností. V případě, že by došlo k porušení vašich povinností, bylo by to postiženo pokutou, která je zpravidla ve výši provize realitního makléře. Rozumné je mít všechno černé na bílém.

Foto: Unsplash.com, Pexels.com, Shutterstock.com

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!