Klíč ke zdravému spaní je správný polštář

Klíč ke zdravému spaní je správný polštář

Kvalitní a dostatečný spánek je jednou z nejdůležitějších věcí, která ovlivňuje naše celkové zdraví. Proto bychom neměli jeho význam podceňovat. Investice do vybavení ložnice se rozhodně vyplatí. Kouzlo správně zvolené postele spočívá v kombinaci několika faktorů.

Polštář a jeho význam

Nezbytným vybavením postele je kromě matrace polštář a peřina. Zatímco druhá jmenovaná nemá na dlouhodobé vlivy spánku přímý vliv, polštář je pro spánek a následný stav celého organismu naprosto klíčový. Nevhodně zvolený polštář totiž při dlouhodobém používání může způsobovat například bolesti zad, a pokud tento příznak zanedbáváme, zaděláváme si na vážné zdravotní komplikace.

Klíč ke zdravému spaní je správný polštář

Jsou lidé, kteří preferují obrovské polštáře, a také lidé kteří nesmí na polštáři vůbec. Obojí je bohužel špatně, neboť ani v jednom případě se naše páteř nenachází v optimální fyziologické poloze. Kvalitní spánek tedy spočívá ve výběru polštáře. Jaký by měl být ten správný?

Menší a pevnější

Dlouhá staletí byl ideální polštář pěkně nadýchaný a také co největší, aby se do něj mohl spáč hluboko zanořit. Jistě, je to samozřejmě příjemně, ale bohužel ne pro všechny části našeho těla. Pokud totiž polštář nemá pevný tvar, snadno se deformuje a naše páteř pak trpí.

Správný polštář by měl mít jediný účel: vytvořit podložku pro hlavu tak, aby krční páteř tvořila horizontální linii a neklesala. Polštář je důležité vyzkoušet v pozici vleže: položte se na bok a hlavou spočiňte na polštáři tak, aby se jeho okraj dotýkal vašich ramen. Hlava by měla zůstat v jedné linii a nebýt ani vyvýšená, ani pokleslá.

Vhodné jsou polštáře s ergonomicky vykrojeným profilem: v oblasti krku se nachází mírná vyvýšenina, která zabraňuje prohnutí krku směrem k matraci. Oproti klasickým představám o polštáři je ten anatomicky správný spíše tvrdší, drží dobře tvar a nedeformuje se. Zvyknout si na něj vám možná bude chvilku trvat, ale vyplatí se to.

Foto: Shutterstock.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!