Nová horská usedlost na Šumavě je perfektní kombinací tradice a moderního bydlení

Nová horská usedlost na Šumavě je perfektní kombinací tradice a moderního bydlení

Uprostřed přírody Národního parku Šumava vznikla v roce 2018 novostavba horské usedlosti, která poskytuje komfort moderní rezidenční stavby a zároveň uchovává soulad se svým okolím.

Zadáním pro studio třiarchitekti bylo postavit rodinný dům s dvěma obytnými jednotkami určenými k trvalému bydlení. Úkol to byl nelehký, protože bylo třeba vytvořit bydlení odpovídající požadavkům 21. století, ale zároveň brát ohled na tradici lokality a vytvořit atmosféru usedlosti usazené uprostřed krajiny. Dům měl být totiž zasazen do mírného svahu v nadmořské výšce přes 1000 metrů.

Design budovy využívá místních tradičních konstrukcí a svým zevnějškem i použitými materiály zapadá do stylu tradičních horských stavení. Je navržen ve velmi kompaktní a sevřené formě s výraznou široce rozkročenou sedlovou střechou s velkými přesahy přes obvodové zdi, která je kryta břidlicovou krytinou a prořezána pásovými vikýři.

Nová horská usedlost na Šumavě je perfektní kombinací tradice a moderního bydlení

I uspořádání interiéru je založeno na tradičním rozdělení dispozic – obsahuje část vstupní a obytnou, historická hospodářská část zde nemá využití a místo ní je obytná část zdvojena do 2 zrcadlových samostatných bytových jednotek. Každá má vlastní hlavní reprezentativní vstup doplněný vstupem zadním, obytný prostor v přízemí a ložnice v podkroví. Obě jednotky jsou doplněny sdílenými prostory, které zahrnují technické zázemí v suterénu, saunu a lyžárnu v přízemí a víceúčelovou vstupní halu s pobytovou terasou. Ta poskytuje nádherné výhledy do krajiny.

Betonová spodní stavba spolu s žulovým podstavcem tvoří pevný základ pro vrchní stavbu, jejímž hlavním konstrukčním materiálem je masivní dřevo.

Obvodové zdi jsou tvořeny velkoformátovými dřevěnými panely, které jsou použity v kombinaci s dřevěným trámovým stropem pod sedlovou střechou. Výběr použitých konstrukcí není náhodný, zajišťuje stabilitu, šetrnost k životnímu prostředí a rychlou montáž.

Do interiérů jsou vložena tradiční kachlová kamna a masivní betonové boxy, které poskytují hygienické zázemí a zároveň plní i konstrukční ztužující funkci, stejně jako schodišťové jádro. Vnitřní strana dřevěných obvodových stěn je speciálně ošetřena tak, aby si zachovala své estetické hodnoty. Kombinace světlého dřeva s jemnou přírodní strukturou a surového betonu tvoří krásný a moderní interiér.

Tato usedlost je perfektním příkladem novostavby, která poskytuje adekvátní životní úroveň a komfort, ale přesto respektuje specifika a jedinečnost místa, do kterého je zasazena.

Fotografie: Tomáš Rasl (triarchitekti.cz).