Pěstování bylinek není náročné, je však nutné vyvarovat se častým a zbytečným chybám

Tymián na kašel i bolavé klouby. Naučte se pěstovat zdraví prospěšnou bylinku

Bylinky dnes pěstuje ve své domácnosti téměř každý. Moderní gastronomie se bez čerstvých bylinek neobejde, mít tedy po ruce vždy čerstvou hrst bylinek je k nezaplacení. Pokud uvažujete nad tím, že bylinky začnete pěstovat, doporučujeme vám vyhnout se několika úskalím, ke kterým během pěstování bylinek dochází. Kupodivu je těch chyb opravdu mnoho a přitom pěstování bylinek není vůbec nic náročného. Bylinky obecně vyžadují jen teplo, světlo a dostatečnou zálivku, tak co jde během pěstování bylinek zkazit?

Šalvěj patří do bylinkové zahrádky. Její pěstování navíc není náročné
I šalvěj patří do bylinkové zahrádky. Její pěstování navíc není náročné

Na bylinky je potřeba mít připravenou půdu

Jednou z mnoha chyb je, že nemáte připravenou půdu. Bylinky potřebují mít k životu kvalitní substrát, ideálně substrát určený jen pro bylinky. Půda by měla být skvěle provzdušněná, kyslík bylinky ke svému životu opravdu potřebují. Je také nutné zbavit půdu plevelu, klidně můžeme přidat i trochu uzrálého kompostu.

Bylinky nesázejte k nepřátelům

I když se to zdá být až neuvěřitelné, i bylinky mají své nepřátele, k nimž je sázet nemůžete. V případě, že je vysázíte ke špatným sousedům, neporostou tak, jak byste si to přáli či jak byste si to představovali. Když budete osazovat záhon, dbejte na to, aby byly po kupě rostlinky, které mají podobné nároky a které se pyšní podobnou délkou života. Obecně tedy platí, že trvalky patří k trvalkám a jednoletky k jednoletkám.

Bylinky nemají rády kropení studenou vodou

Další často chybou je kropit bylinky studenou vodou. Kropení je rozhodně dobré, ovšem musíme si uvědomit, že není voda jako voda. Nejlepší je kropit dešťovou vodou, ale i když čerpáte vodu ze studny, nikdy nesmí být voda příliš studená. Důvod je ten, že zejména v teplých dnech je to pro bylinky obrovský teplotní šok.

Foto: Shutterstock.com.

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.