Ucpaný odpad lze rychle vyčistit tabletkou levného prášku

Ucpaný odtok umyvadla, dřezu nebo vany dokáže život pořádně znepříjemnit. I když odtoky pravidelně myjete, přesto se v nich usazují vlasy, vousy, mycí prostředky, zbytky potravin a tkanin, které můžou ucpání způsobit. Pokud se tato nepříjemnost stane ve vaší domácnosti, nemusíte ihned utíkat do drogerie pro chemického krtka nebo volat instalatéra. To si nechte v záloze pro případ, kdy všechny ostatní metody selžou. Tzv. babské rady vám totiž můžou pomoct i v tomto případě. Jak odpad vyčistit jednoduše?

Jak vyčistit odpad bez chemických přípravků

Nánosy v odpadu vyčistíte i díky prostředkům, které najdete v kuchyni a na úklid jste je možná do té doby nepoužili. Odpad nejdříve vyčistěte od viditelných usazenin jako jsou vlasy nebo potraviny. Můžete je vytáhnout pinzetou nebo třeba ocelovým ramínkem na šaty. Díky tomu odpad maximálně uvolníte a můžete přejít k dalšímu kroku. Pozvěte si na pomoc jedlou sodu, ocet, sůl nebo aspirin.

Jak účinně vyčistit odpad

Ucpaný odtok uvolníte za pomoci octa a aspirinu. Vhoďte do odtoku dvě tablety aspirinu a zalijte je dvěma sklenicemi octa. Směs započne chemickou reakci, začne bublat a na povrch budou vyplouvat usazené nečistoty. Uvolněnou špínu, která vyplula na povrch, očistěte a následně do odtoku nalije litr horké vody. V případě, že doma nemáte aspirin, můžete místo něj použít i dvě lžíce jedlé sody. Pokud si chcete být stoprocentně jistí, že čištění zabere, přisypejte do odpadu i sůl.

Foto: Freepik

Co když čištění nepomůže

Nebylo uvolnění odpadu tak účinné, jak jste si představovali? V tom případě odblokujte ucpaný odpad pomocí zvonu, který nasadíte na otvor odtoku, připustíte trochu vody a zvonem pumpujete nahoru a dolů. Účinné je také odšroubovat záhyb trubek pod umyvadlem nebo dřezem a nechat z něj do kýble odtéct veškeré nečistoty. Pokud usazeniny zůstaly v trubkách, prošťouchněte je třeba špejlí.

Foto: Shutterstock, zdroj: HappilyEvaAfter, ukrgate