Velké chyby, které Češi dělají v péči o bazény

Česká republika je jednou ze tří bazénových velmocí v Evropě. Každý třetí Čech má na zahradě nějaký typ bazénu. Samozřejmě chceme, aby voda byla krásná a průzračná celé léto.

Zvláště v období veder je důležité se o vodu v bazénu hodně starat. Vedro totiž přispívá k tvorbě řas a nečistot v bazénu. Správná péče o vodu také prodlužuje životnost vašeho bazénu.

Pojďme se podívat na 5 chyb, kterých se dopouštíme při jejím čištění.

Špatná filtrace

V prvních letních dnech, kdy není takové horko, stačí mít puštěnou filtraci cca jednou za dva dny. Jakmile se oteplí a horké dny přetrvávají, je potřeba filtraci pouštět častěji, nejlépe dvakrát za den. Okysličí se tím krásně voda a lépe se rozpustí i bazénová chemie.

Pro lepší kontrolu spínání filtrace je dobré pořídit si časovač. Na něm si přesně nastavíte, kdy by se filtrace měla sama spouštět.

Vhodné je také zamyslet se nad čerpadlem, které máme u bazénu. Je totiž možné, že je nedostatečné. Čím větší bazén máme, tím silnější bychom měli mít čerpadlo.

Znečištěná náplň u filtrace

Součástí filtrace je také její náplň. Na trhu máme pískové filtrace a kartušové filtrace.

Kartušovou filtraci je třeba měnit pravidelně několikrát během celé sezóny.

Z dlouhodobého hlediska je výhodnější filtrace písková. Je potřeba hlídat míru znečištění písku. V případě potřeby použijte tzv. zpětný proplach, kdy se nečistoty v písku vyplaví z filtrace. Písek měníme cca jednou za dva roky.

Místo písku si můžete použít univerzální filtrační náplň. Jedná se o polyetylenové bílé pěnové kuličky, které můžete pohodlně vyprat v pračce a máte vyčištěno.

Je potřeba sledovat míru jejich znečištění a vyprat podle potřeby. Dají se používat opakovaně.

Špatná hodnota Ph

Mnoho lidí řeší čistotu bazénu tím, že vhodí do bazénu tabletu a myslí, že jim to vodu kompletně vyčistí. Udržet čistou vodu v bazénu je občas věda. Sledujte také jaké má voda Ph. Správné Ph ovlivňuje rozpustnost a účinek přípravků na čištění vody.

Vhodná hodnota se pohybuje v rozmezí od 6.8 – 7.2. Pokud je číslo nižší, mohou korodovat kovové části a blednout některé části plastů a folií. Když je číslo moc vysoké, voda se zakalí, je cítit chlorový zápach a kontakt s vodou nám může klidně způsobit zánět spojivek.

Foto: Shutterstock

Příliš chlorovaná voda

Mimo Ph je třeba sledovat také koncentraci chlóru ve vodě. Jeho koncentrace by měla být ve výši 0.3 až 0.6 mg/l. V tomto rozmezí není chlór pro organismus nijak zdravotně závadný.

Nečistoty ve vodě

Nikdy se neubráníme tomu, že by nám do vody nepadaly nečistoty – listy ze stromů, stébla trávy, hmyz, prach atd. Musíme bazén pravidelně čistit a tyto nečistoty odstraňovat.

Plovoucí špínu odstraníme pomocí síťky. Nečistoty, které se drží u dna nejlépe vysajeme bazénovým vysavačem.

Nedostatek vody

V průběhu léta se nám voda v bazénu samozřejmě odpařuje. Měli bychom jí pravidelně doplňovat, abychom dosáhli požadované hladiny. Vlivem opalovacích krémů a nečistot, které s sebou nosíme do bazénu je vhodné občas trochu vody upustit a dopustit vodou novou.

Pokud nechceme dopouštět moc vody, můžeme si pomoci šokovou chlorací vody v bazénu.

Pokud chceme mít bazén celé léto krásně čistý a vodu průzračnou, musíme se zaměřit na víc aspektů. Krásnou vodu si v bazénu udržíme několika kroky. Díky čisté vodě, prodlužujeme i životnost samotnému bazénu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Poolsfactory, Swimuniversity