Vyčištění šperků zvládnete i doma. Pomůže kyselé mléko a alobal

Šperky jsou oblíbenou součástí vizáže mnoha žen, a to z dobrého důvodu. Pokud jsou totiž pravé, lesklé a vypadají hezky, okouzlí téměř každého, kdo se na ně podívá. Bohužel se však stává, že postupem času začínají tmavnout a špiní se, což kazí jejich dojem. Naštěstí je ale můžete pomocí levných prostředků vyleštit, aby vypadaly opět krásně.  

S nečistotou si poradí jedlá soda 

Ať už jde o prstýnky, náušnice nebo řetízky, šperky můžete bez větší námahy vyleštit i svépomocí. Dobrou zprávou také je, že existuje hned několik způsobů, jak na to můžete jít a neutratit přitom plno peněz. Pravděpodobně tím nejúčinnějším trikem je použití jedlé sody, která si poradí s každou nečistotou a vaše předměty opět rozzáří. 

Postupem je přitom velmi jednoduchý. Stačí vložit do vhodné nádoby alobal, přidat dvě lžičky tohoto účinného prostředku a prášek zalít vroucí vodou. Do výsledného roztoku ponořte všechny špinavé šperky a vyčkejte, dokud tekutina nevychladne. Jakmile se tak stane, jednoduše je vyjměte a opláchněte pod čistou vodou. Tímto způsobem budou opět krásné a veškeré nečistoty nebo černé usazeniny rázem zmizí. 

Foto: Shutterstock

Dobře působí i kyselé mléko 

Velmi dobrých výsledků můžete dosáhnout také pomocí kyselého mléka. V tom stačí šperky několik hodin máčet, poté je opět promýt v čisté vodě a budou jako nové. Podobně funguje také obyčejná zubní pasta, kterou stačí nanést na předměty a poté je začít kartáčkem opatrně drhnout. Pokuste se na to jít opravdu jemně, zejména pokud jde o zlato, protože by štětiny mohly materiál poškrábat.  

Nezbytné je také se o šperky správně starat. Nikdy byste je například neměli nosit v případě, že vykonáváte fyzickou práci nebo jdete na trénink. Rovněž se nevyplatí nechat je nasazené při úklidu domácnosti, neboť se mohou taktéž snadno zašpinit. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Good Housekeeping