Vyrobte si vlastní brikety doma. Ušetříte tisíce korun každý rok

Pokud vás trápí neustále rostoucí účty za energie, pak si můžete zkusit vyrobit své vlastní brikety. Nejenže tím ušetříte plno peněz, ale rovněž si zajistíte efektivní výhřev domácnosti. Brikety je navíc velmi snadné skladovat a postup výroby není vůbec složitý.  

Nejprve si vyrobte lis 

Pro začátek si budete muset vyrobit lis. Ten vám proces výroby usnadní a zároveň zefektivní, takže vám to zabere jen chvíli času. Stačí si připravit dvě plastové nebo kovové trubky (pozor, že musí do sebe zapadat) s uzavřeným dnem. Na konec jedné z nich pak stačí vyvrtat malé otvory, které umožní odtok vody.

Jakmile budete připraveni vyrábět brikety, položte si na pracovní stůl nastříhaný nebo natrhaný čistý papír (nejlépe bez inkoustu), dřevěné piliny, čistou vodu a kyblík. Hodit se vám pak může i vrtačka a rukavice, ovšem pokud je nemáte, nevadí. Následně do připravené nádoby nasypte kousky papíru, zalijte je vodou a přidejte všechny piliny. Ingredience dobře promíchejte a zpracujte rukama tak, aby se z nich stalo těsto. 

Foto: Shutterstock

Výroba samotných briket 

Nyní začněte dávkovat směs do připravených trubek. Nejprve si vezměte tu s otvory, vložte do ní požadované množství a zasuňte ji do uzavřené trubky. Briketovou hmotu pořádně stlačte, aby vytekla veškerá hmota, a poté ji vyjměte a nechte vyschnout. Nejlépe uděláte, když každou z nich necháte na teplém a dobře větraném místě.

Hotové brikety pak stačí používat jako palivo do vašeho kotle. Vydrží poměrně dlouhou dobu a velmi dobře zahřejí celou vaší domácnost. Pokuste se je také skladovat na vhodném místě, nejlépe mimo vlhko a sluneční záření. Jestliže se vaše výrobky začnou časem rozpadat, znamená to, že jste během přípravy směsi použili příliš mnoho vody. 

Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow