Využití kostky mýdla vás překvapí. Ochrání zrcadlo v koupelně proti zamlžení, ale i nábytek před zvířaty

Obyčejná kostka mýdla je nečekaným pomocníkem v domácnosti. Její pole působnosti je mnohem širší, než jen na prosté mydlení rukou. Bohužel, dnes bývá nahrazováno tuhé mýdlo jeho tekutou formou v dávkovačích. To se ale vždy nemusí vyplatit. My vám dnes totiž představíme několik způsobů, kdy s kostkou mýdla vykouzlíte v domácnosti pravé divy. Navíc čistě a bez velké práce.

Kostkou mýdla proti vrzání dveří

Vrzání pantů u dveří, nebo oken se snadno zbavíte použitím mýdla na panty. Účinkuje stejně dobře jako mazací olej, ale eliminujete riziko znečištění podlahy a oblečení. Navíc mýdlo máte vždy doma.

Ochrání nábytek před okusováním

Pokud má váš chlupatý miláček otravnou zálibu v okusování nábytku, můžete si pomoci i zde velmi jednoduše a šetrně. Části nábytku, na které vás chlupáč útočí, potřete důkladně mýdlem. Volte ale takové, které nezpůsobí zdravotní potíže. Chuť mýdla čtyřnohého ničitele často spolehlivě odradí.

Mýdlo zabrání rosení

Orosené má být pivo, ale ne zrcadlo. A rosení zrcadla jednoduše předejdeme. Stačí když zrcadlo důkladně namydlíte a vyleštíte do sucha. Kapičky vody sklouznou po namydleném povrchu a zrcadlo zůstane krásně křišťálové.

Provoní skříně, boty i oblečení

Trik našich babiček. Vložte kousek vonného mýdla mezi oblečení, případně do bot, nebo skříní. Aromatické složky se budou časem postupně usazovat v prostoru a textiliích a i po delší době zůstane textil krásně voňavý a svěží.

Pomocí mýdla odhalíte únik vzduchu

Tento způsob zase využívají řemeslníci. Uniká vzduch kde nemá, ale nejste schopni odhalit z jakého místa? Pomocí mýdlové vody snadno zjistíte místo úniku. Namažte celý povrch a pozorujte, kde se tvoří bublinky.

Pomocník při pokládání nalepovacích folií

U mýdlové vody zůstaneme. Pokud plánujte polepit nábytek, nebo jiný povrch barevnou nalepovací folií, navlhčete nejdříve povrch mýdlovou vodou. Pak bude moci snadno manipulovat s folií dle libosti. Stačí pak jen vodu vytlačit pomocí pravítka.

Pixabay
Foto: Pixabay

Proti drhnutí různých materiálů

V případě drhnoucích šuplíků stačí, když namažeme drhnoucí části. Výborně se dá také použít v případě drhnutí, nebo zasekávání zipů. Poškozené zoubky namydlíme i s jezdcem a nemusíme se tak bát zničení zipu.

Na zaseklé zámky kouskem mýdla

Staré zámky mohou uvnitř zkorodovat a zaseknou se často i s klíčem. Stačí ale klíč důkladně přetřít mýdlem a několikrát zopakovat odemykání. Zatuhlý zámek by měl po chvíli povolit. Jistě to nemusí fungovat na 100% vždy, ale než zavoláte zámečníka, tak zkuste nejdříve tuto metodu.

Mýdlo je všestranným pomocníkem a vyplatí se mít alespoň jednu kostku doma. Nikdy totiž nevíte, kdy budete potřebovat její pomoc.

Foto: SHutterstock, zdroj: Thespruce, RuralSprout