Zaostřeno na vintage: Jak využít staré věci v novém interiéru?

Vybavit interiér ve stylu vintage tak, aby si zároveň nechal vzhled moderní doby, nemusí být úplně jednoduché. Mnoho lidí chce tímto způsobem vytvořit pocit elegance, který je synonymem domovů minulosti. Jak se vyvarovat tomu, aby interiér nevypadal doslova jako u babičky, ale aby naopak získal žádaný nádech minulosti ve spojení s moderní dobou?

Starožitnosti jsou páteří každého návratu do historie

Pokud se chcete opravdu ponořit do stylu vintage, starožitnostem se nevyhnete. Bez ohledu na to, které století či desetiletí je vaše oblíbené, vždy je třeba vybrat konkrétní originální kousky, které danou dobu reprezentují. Ovšem vždy je třeba dbát na to, aby byly tyto kousky v dobrém stavu. Pouhý rok jejich vzniku tak nehraje hlavní roli.

Takovéto věci by se pak měly stát středem pozornosti v dané místnosti. Pokud do ní někdo vejde, měly by přitáhnout jeho pohled. Originální kousek pak může nastavit hlavní tón pro zbytek prostoru. Dokonalým kandidátem pro takovou věc může být nábytek. Vhodnou volbou je proto starožitný stůl, křeslo, židle či komoda, které lze umístit v nejlepším případě do středu místnosti.

Pokud to není zrovna váš styl, skvělou volbou jsou i větší dekorativní předměty ve formě zrcadla, obrazu nebo koberců. I když jsou starožitnosti krásné, je nerealistické předpokládat, že s nimi zařídíte celý pokoj. To by ve výsledku mohlo dopadnout i tak, že by interiér vypadal jako muzeum nebo obchod se starožitnostmi.

Jako skvělá dekorace poslouží i staré knížky.

Parádu udělají vintage věci z blešího trhu i z babiččiny půdy

Při míchání tradičních a moderních prvků je důležitá konzistence a jednotlivé detaily by na sebe měly navazovat a působit souměrně. Souměrnosti lze dosáhnout kopírováním barev a vzorů a zároveň i dodržením konkrétního stylu daného časového období.

[easy-image-collage id=2855]

Ideální je nastudovat si dobové fotografie a podle nich se řídit, aby byl vintage styl opravdu dotažen k dokonalosti. S vintage věcmi se můžete vyřádit prakticky v každé místnosti, do kuchyně se hodí například mosazné, měděné či smaltované nádobí, na stůl pak může přijít vyšívaný či krajkovaný ubrus. Staré věci nemusí být nutně drahé, kvalitní a hezky vypadající starožitnosti lze sehnat i na bleších trzích nebo u babičky na půdě.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!