Živý plot souseda nesmí stínit na vaši zahradu. Řešit se to dá žalobou

Pokud má váš soused živý plot a jeho stíny zakrývají slunná místa na vaší zahradě, rozhodně si to nemusíte nechat líbit. Dokonce i zákon nakazuje, že by vlastník takové dekorace měl udělat vše proto, aby nijak neomezoval své okolí a ovlivňoval pohodlí sousedů. Situaci je však nejlepší začít řešit klidně, abyste zbytečně nerozbili své vztahy. 

Živý plot by neměl stínit na vaší zahradu 

Samozřejmě nejlepší vždy bude, když se na to pokusíte jít slušně a diplomaticky. Pokuste se souseda oslovit, zeptat zda se nechystá živý plot stříhat nebo něco podobného. Pokud by nespolupracoval a naopak vás poslal pryč, můžete tuto skutečnost řešit žalobou. Porušuje totiž zákon a bude vás muset tak či tak poslechnout. 

Živý plot by měl být vzdálen nejméně 1,5 metru od hranice pozemku. Pokud by však byl vyšší než 3 metry, tato vzdálenost by měla být taktéž delší než tři metry. Navíc sám zákon stanovuje, že každý vlastník pozemku má povinnost zdržet se všeho, co vede k vniknutí vody, kouře, odpadu či prachu na sousední pozemek v nepřiměřené míře.

Tato skutečnost se jedná například i stínu, který často vysoký živý plot vrhá na sousední pozemek a omezuje tak jeho užívání během letních měsíců. V případě, že podobné problémy trápí i vás, přičemž soused stále nereaguje, neváhejte kontaktovat příslušný soud. 

Foto: Shutterstock

Otravovat by vás neměli ani sousedovy stromy 

Dále byste si neměli nechat líbit ani skutečnost, že vám na pozemek padá cizí ovoce nebo jiné plody. Ty sice patří vám jakožto majiteli pozemku, ovšem pokud způsobují nepříjemný zápach či příliš velký bordel, měli by na náklady vlastníka rychle zmizet. Co se však týče spadaného listí, to si budete muset bohužel uklidit vy samy. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Pravoprovsechny, Bezplatnapravniporadna