Zrenovovali starou zemědělskou usedlost v moderní dům. Původní budovu ponechali jako součást nádvoří

Mladá rodina předělala chátrající zemědělskou stavbu v útulný moderní domov

Působivý architektonický počin se povedl architektonické skupině Evolution Design. Úkolem bylo zrenovovat téměř sto let starý dům, který svým charakterem perfektně zapadal do místního “folklóru”. Dům byl již v nevyhovujícím stavu, nicméně jeho charakter s odkazem na místní tradice bylo jednoznačně nutné zachovat.

Stavba je zasazena do klidné přírody. V těsném sousedství se nachází plantáže, které přímo navazují na okolní pohoří. Součástí nádvoří jsou vzrostlé topoly a ořešáky. Stáří těchto stromů dokládá historii celé stavby, která sahá k počátku minulého století.

Jak si poradili se starou budovou?

Srdcem celého nádvoří je původní historická budova, která je však vzhledem ke korodujícím materiálům a ztrouchnivělému dřevu neobyvatelná a současným nárokům zcela nevyhovující. Tohoto faktu si majitelé byli samozřejmě zcela vědomi – i přesto to se však rozhodli starou budovu zachovat a nové obyvatelné prostory nechali postavit okolo. Vzniklo tak jedinečné nádvoří s historickým srdcem, díky čemuž je zcela uchován ráz typické místní funkční architektury, která zapadá mezi ostatní venkovská zemědělská stavení v celé oblasti.

Renovace stavení se neobešla bez řady problémů. Jedním z nich byla výšková nerovnost východní a západní části. Výškový rozdíl mezi východem a západem řeší neobvyklý tvar prostoru nádvoří. Horní a dolní část nádvoří kopíruje nerovný terén, přičemž jejich propojení je realizováno chodbou, která se rozprostírá z vnějšku do vnitřku budovy a stírá hranici mezi nádvořím a interiérem. Ve vnitřním nádvoří jsou zachovány původní stromy, na něž je výhled z obývacího pokoje a čajovny. Díky velké ploše oken působí stromy jako součástí interiéru.

Celá renovace proběhla v roce 2019 a k vidění je poblíž čínského Pekingu.

Foto: Yunfeng Shi, Evolution Design.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!