Nechtěli bydlet v krabici od bot a tak postavili zcela nové křídlo

Foto: Paula Pintos, T B A / Thomas Balaban Architect. Archdaily.com

Začátek 20.století v kanadském Montrealu znamenal mohutný stavební boom. V souvislosti s rozvojem tramvajové dopravy vznikla řada čtvrtí plných velmi malých rodinných domů. Těm se trefně přezdívalo “krabice od bot”, protože byly malé a měly plochou střechu. Jak ale vypadá takové bydlení dnes?

Bydlení pro rodinu na 55 m2

Mladá rodina z Montrealu si bydlení v autentické čtvrti zamilovala, na druhou stranu trochu bojovala se životním prostorem. Rodinné domy v této lokalitě totiž mnohdy nepřekračují 55 m2, což je pro čtyřčlennou rodinu skutečně málo. 

Původní idea počítala s tím, že případná rozšíření a vylepšení pozemků a zahrad se uskuteční na účet samotných obyvatel jednotlivých domků podle toho, jak budou mít prostředky. Cílem bylo vybudovat cenově dostupné bydlení pro mladé bez zbytečných příkras a luxusu.

Přístavba se vešla mezi stromy

Architekt se rozhodl pro vybudování nové přístavby, která se ovšem musela vejít na velmi omezenou plochu pozemku mezi stávající dům a sousední budovu. Na pozemku navíc byly vzrostlé stromy, které majitelé chtěli zachovat. Řešením tedy bylo navrhnout nové křídlo domu tak, aby se stromům vyhlo, ale zároveň zabralo co největší možnou plochu.

Přístavba získala charakteristický tvar díky postavení obloukové stěny. Ta doslova obkružuje plochu listnatých stromů a zároveň umožňuje nevšední interiér s panoramatickým výhledem.

Do nového křídla designéři umístili kuchyň s jídelnou, hernu pro děti, technické místnosti i chodbu do staré budovy. Ta se nachází v zadní části pozemku a novou přístavbou je tak částečně zakrytá. 

Nová část domu se snaží vizuálně navázat na tradiční stavby v okolí a proto na ní najdeme fasádu ze světlých cihel i jednoduchá okna s bílým rámem. Interiér je silně ovlivněn atypickým půdorysem. Většina vybavení i vnitřních stěn je čistě bílá, což opticky rozšiřuje prostor a působí čistým a komfortním dojmem.

Foto: Foto: Paula Pintos, T B A / Thomas Balaban Architect, Archdaily.com.

Martina Nosálková

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.