Navštivte Nestron: dům budoucnosti, kde najdete veškeré vybavení pro rodinu a zařízení ovládané pomocí umělé inteligence

Moderní dům vás překvapí zařízením i technologií

Zní to trochu jako sci-fi. Prefabrikovaný dům z dílny společnosti Nestron i trochu vypadá jako vesmírná loď. Vydejte se s námi na virtuální prohlídku moderní formy bydlení, kde na neuvěřitelných 24,4 metrech čtverečních najdete údajně vše, co k životu potřebujete.

Dům o dvou ložnicích, kuchyni a koupelně

Moderně pojatý domek byl v základní sestavě vytvořen pro jednu osobu, ale údajně se do něj pohodlně vejde i tří až čtyřčlenná rodina. To dokládá i existence dvou ložnic a dostatku míst k sezení.

V centrální části nalezneme obývací pokoj a kuchyňský kout. Poněkud zvláštně působí koupelna s toaletou, která je oddělená pouze čirým sklem. Není jasné, jestli výrobce nabízí i variantu s větší mírou intimity při výkonu osobní hygieny. 

Dům má dostatek umělého i přirozeného osvětlení. Nechybí ani střešní okna, která jsou díky umístění nad postelemi ideální ke sledování hvězdné oblohy. Cirkulaci vzduchu zajišťují všudypřítomné klimatizační jednotky.

Součástí obývacího prostoru je i pracovní místo, které je bokem od hlavního posezení. 

Spotřebiče ovládané umělou inteligencí, která zná váš biorytmus

Veškerá elektronika v domku je propojena systémem umělé inteligence, kterou můžete ovládat pomocí vlastního hlasu. Elektrické spotřebiče nebo třeba osvětlení tak jednoduše zapnete a vypnete hlasovým pokynem, ať už jsem v domě kdekoliv. 

Systém umělé inteligence je navíc vybaven dlouhodobou pamětí, která určitou dobu sleduje vaše každodenní návyky. Díky tomu časem sama vyhodnotí, v jakou denní dobu je třeba ohřívat větší množství vody na sprchování nebo zhasíná zapomenutá světla, když náhodou usnete dřív.

Pokud jste však někdy měli doma spotřebič s podobným režimem (např. u bojlerů se běžně používá funkce eco), víte, že má i svá úskalí. Pokud se například systém naučí dohřívat zásoby horké vody především ve večerních hodinách, nečekaná ranní sprcha překvapí nejen jej, ale i vás, protože bude pravděpodobně studená.

Bydlení, které je ihned připraveno k nastěhování

Původní myšlenka vytvořit moderní a technologicky vyspělé bydlení na malém prostoru vznikla na Papui Nové Guinei, kde zakladatelé firmy stavěli malé domy pro sociálně slabé obyvatele. Potýkali se při tom s řadou potíží se subdodavateli, řemeslníky i časovou tísní. To je donutilo přemýšlet o nové koncepci bydlení, kde by se nemuseli spoléhat na žádnou třetí stranu. O čtyři roky později vznikl Nestron a idea prefabrikovaného domu.

Futuristickou obytnou buňku si můžete koupit a nechat dovézt kamkoliv na světě. Výrobce zaručuje perfektní izolační vlastnosti, což činí dům univerzálně použitelné v jakémkoliv podnebí. Stavba je zároveň odolná proti zemětřesení a plně ohnivzdorná.

Základní cena domu začíná na 52.000 amerických dolarech, což je zhruba 1 1.600.000 korun. V ceně je přitom veškeré vnitřní vybavení. Cena se potom navyšuje v závislosti na zvolených spotřebičích.

Foto: Nestron House Pte. Ltd.

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.