Dům se skleníkem na střeše najdete v českých luzích

Novostavba ve střeše ukrývá skleník s kaktusy

Moderní architekturu na světové úrovni můžeme nalézt i v české kotlině. Důkazem je nevšedně řešený rodinný dům, jehož majitelé jsou vášniví pěstitelé kaktusů. Tolik potřebný skleník se architekti rozhodli umístit přímo na střechu domu.

Dvě samostatné jednotky, které tvoří harmonický celek

Přízemní rodinný dům se nachází uprostřed ovocného sadu ve městě Chlum. Studii provedl český atelier RicharDavidArchitekti a při navrhování vycházeli zejména z potřeb majitelů pozemku.

Objekt tvoří dvě části, které spolu záměrně stylově ani funkčně zcela nesouvisí. Přízemní část tvoří jednopodlažní rodinný dům s neobvyklým dispozičním řešením. Nosné zdi jsou cihlové v kombinaci s betonovými sloupky a překlady.

V patře nalezneme střešní prostor tvořený skleníkem pokrývajícím celou plochu domu. Konstrukce skleníkové části je ocelová a výplně tvoří čtyřkomorový polykarbonát.

Obytná i pěstitelská část domu je tak zcela funkčně i esteticky oddělena, což tvoří zajímavý kontrast. Jak uvádí samotní architekti, cílem nebylo zakomponovat skleník přímo do domu, ale vytvořit dvě samostatné jednotky, které budou 100% plnit svoji funkci bez ohledu na sebe.

Umístění skleníku má tepelné výhody

Skleník na střeše domu není umístěn náhodně. Nahrazuje jinak těžko využitelný půdní prostor, kam může unikat zbytkové teplo z přízemí a pomoct tak udržovat ve skleníku stabilní teplotu po celý rok. Polykarbonátová krytina zajišťuje nejen udržování teploty, ale také panoramatické výhledy do sadu i širšího okolí.

Střecha záměrně překrývá terasu kolem celého domu. To zajišťuje nejen ochranu terasy před deštěm, ale pokud na dlažbu nějaká voda nebo sníh napadá, díky slunci pronikajícímu přes průsvitnou střechu rychleji uschne.

Schody do skleníku jsou umístěny na vnější straně domu, ale jsou taktéž zakryté polykarbonátovou střechou. Díky tomu je možné z domu do skleníku přejít suchou nohou.

Interiér domu splňuje vysoké funkční i estetické nároky
Zdroj: dezeen.com

Vnější terasa místo chodby působí netradičně

Dispozice obytné části domu je na první pohled odlišná od běžného standardu. Všechny místnosti jsou totiž přístupné pouze z vnější zastřešené terasy. Zatímco podobný půdorys nalezneme v asijských zemích zcela běžně, v našich podmínkách je poměrně netradiční. Obavy ze zimního období kompenzuje právě krytá terasa, která umožňuje pohodlný pohyb mezi místnostmi po celý rok.

Dům má centrální obývací prostor s kuchyní a jídelnou, ložnici a koupelnu s wc. Místnosti jsou prostorné, také díky absenci vnitřních chodeb a předsíní. Díky tomu bylo možné využít více prostoru pro obytné místnosti.

Fozo: Dezeen.com.

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.