Postavit si na nerovném terénu nemusí být překážkou, když víte, jak z nevýhody udělat přednost

Příběh stavby, kterou vám představíme v dnešním článku, pochází ze slunného Řecka, které se jak víme obecně rozkládá na velmi nerovném podloží plném kopců a hor. Celé 4/5 Řecka leží na vápencových Helenidách.

Zdejší stavitelé málokdy staví na rovném podloží. I proto může být řecké stavitelství v mnohém inspirací a to zejména pro ty z vás, kteří řešíte, že vaše stavební parcela neb pozemek, který máte vyhlídnutý, neleží na dokonale rovném povrchu. Opravdu to nemusí být překážka pro stavbu vašeho vysněného domova.

Stavba byla realizována na pozůstatcích původního domu. Dochází tak k zajímavému kontrastu moderního domu a tradičního stavení tolik typického pro řecké horské vesničky. Opracované kamenné pozůstatky původního stavení slouží jako robustní pevné základy s přidanou hodnotou v podobě estetického zážitku.

Nová “vrstva” obydlí je modulární – je tvořena třemi oddělenými segmenty – “liakoto” – vstupní místnost do domu, “makrynari” – dlouhá místnost tvořící hlavní společenskou část obydlí (kuchyně a obývací pokoj) a “domatia” – prostor pro dvě ložnice a koupelnu.

Nosná konstrukce přízemí je částečně kamenná a částečně je tvořena ytongovými bloky (autoklávovaný pórobeton neboli klasické tvárnice) a kovovými rámy. Podlahy tvoří samonivelační hmoty, dřevo použité v interiéru je “marine” překližka s bukovými dýhami, zatímco vnější povrch stavení je obložen modřínovým dřevem.

Budova má nízkou energetickou stopu. V celém objektu byly použity vhodné tepelně izolační materiály, tepelná čerpadla a pasivní solární systémy. To vše s notnou podporou moderních automatizačních regulačních systémů.

Orientace stavby i zvýšená úroveň podlahy je promyšlená tak, aby vytvořila uzavřenou vzduchovou zónu mezi přírodním terénem a rezidencí, čímž také výrazně zlepšuje tepelné vlastnosti celého díla.

Foto: Viceversa, Angela Varveri & George Hatzakos, Arhitektonické studio Z-level, Archdaily.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!