Jak to vypadá, když architekt navrhuje vlastní dům? Přepych střídá luxus

Foto Matthew Millman, Interiordesign.net

Má-li investor dostatečně velký kapitál, i ty nejbláznivější sny ohledně vlastního bydlení nemusí být vůbec nereálné. Je-li investor v jedné osobě i architekt, pak tyto sny mohou dostat reálné obrysy.

Zakladatel americké firmy Assembledge+ David Thompson dokončil stavbu své rezidence, která leží přímo pod vrcholky losangelských Hollywood Hills. Pojďme společně nahlédnout do domu uznávaného architekta.

Chybějící zdi dobře propojují interiér a exteriér

Největším ozvláštněním celé stavby jsou bezesporu chybějící zdi. Jelikož je parcela na izolovaném místě, nebyl problém propojit interiér se zahradou a nechat části domu otevřené. Díky tomu je v domě neustále dostatek slunečního světla a čerstvého vzduchu. 

Interiér ladně přechází v exteriér především díky volbě přírodního materiálu. Zdi jsou zvenčí lemovány dřevem z červeného cedru, které střídá sklo nebo tmavý cement. Stropy a zdi mají bílou barvu, takže dům vypadá ještě prostorněji.

Atypické uspořádání domu

Zajímavé je také uspořádání domu. Uprostřed je venkovní nádvoří, které budova kolem dokola obklopuje a za domem se nachází zahrada s bazénem. Celá venkovní část je zatravněná a se spoustou rostlin. Chodníky tvoří štěrk a kameny.

Prostor pro relax i zábavu

Část domu je vyhrazená pro hosty a nachází se v přední části. Hlavní ložnice je na opačné straně a lze z ní projít přímo na zahradu. Třetí, prostřední část, je vybavena kuchyní a jídelnou. Nechybí ani schody vedoucí do odděleného obývacího a relaxačního prostoru, kde se odpočinek může snadno vystřídat za zábavu – kromě velké knihovny a posezení je zde i kulečníkový stůl. 

Myslelo se i na udržitelnost

Díky velikosti celé stavby bylo možné zabudovat na střechu solární panely a dům tak získává energii z více než padesáti solárních panelů. Interiér domu se totiž rozkládá na ploše o 455 metrech čtverečních.

Tereza Menzlova

Inspirativní bydlení a bytový design je mou vášní. Hltám moderní i tradiční architekturu. Ráda vás provedu krásami staveb, které mě zaujaly a které ve mně něco zanechaly.