Vyrobte si finskou svíci ze špalku. Můžete ji pak použít třeba k vaření

Možná vás zarazilo, jak byste mohli vařit na svíčce? Tahle speciální finská totiž rozhodně není z vosku, ale naopak z pořádného polena. Navíc vám připraví jedinečnou podívanou a prostor pro vaření. Její výroba je přitom úplně jednoduchá a zvládne ji každý. Jak na to?

Jaké zvolit dřevo pro finskou svíci

Jako první si připravte poleno bez suku, s průměrem okolo 35 cm. Druh stromu přitom není rozhodující. Nejoblíbenější je však osika, protože nijak nezmění barvu ani vůni ohně. Pro snadné rozdělání ohně samozřejmě použijte řádně vyschlé dřevo.

Svíci vyrobíte jednoduše pomocí drátku

Nejdříve poleno rozdělte na pět stejných výsečí. Z každé z nich poté odsekněte špičku tak, aby při jejich zpětném složení vznikl uprostřed otvor měřící zhruba šest centimetrů. Celé poleno následně svažte drátkem k sobě.

Oheň se rozdělá právě v otvoru vytvořeném uprostřed polena. Umístěte do něho kůru či piliny a zapalte oheň. Při vkládání pilin si ale dejte pozor na jejich umístění. Pokud je vložíte dospod, oheň bude intenzivní ale krátký. Pro optimální výsledek tak palivo umístěte doprostřed polena.

Foto: Shutterstock

Finská svíce vám umožní i vaření

Na finské svíci si snadno uvaříte uprostřed divoké přírody. Stačí jen na poleno umístit plát, který bude tvořit plotýnku. Pokud chcete připravovat více věcí najednou, vyrobte si rovnou dvě finské svíce. Míru plamene můžete jednoduše regulovat zakrytím spodního otvoru svíce.

Takto upravené poleno vám poskytne jedinečné plameny. Vytvoříte speciální táborák, na kterém si navíc snadno uvaříte. Používat můžete finskou svíci i několikrát po sobě, stačí jen doplňovat hořlavé palivo. Výroba svíce je velmi jednoduchá a zajistí vám naprosto jedinečnou atmosféru během vašeho příštího táboráku. Tak proč to nevyzkoušet?

Zdroj: YouTube

Foto: Shutterstock, zdroj: Militaryrange, Elcombefirewood