Ochraňte nemovitost správně instalovaným hromosvodem na plechové střeše

Zajištění ochrany budovy před výbojem blesku při bouřce je nezbytnou součástí každé novostavby. Bez funkčního a správně nainstalovaného bleskosvodu dnes ani není možné získat kolaudaci objektu. Z toho důvodu je potřeba počítat s náklady na jeho umístění již při plánování samotné stavby. Jste-li šikovný kutil, je možné instalaci hromosvodu zvládnout i svépomocí.

Jakmile si ve specializované prodejně zakoupíte všechen potřebný materiál, můžete se pustit do přípravy na umístění nového hromosvodu. A nemusíte se obávat, že by hromosvod nějak zásadně narušil vzhled vaší nemovitosti. Dnes se dají pořídit tzv. eurojímače, což jsou nevelké kovové hroty, které ani nemusí žádnou svou částí procházet střešní krytinou.

S umístěním hromosvodu počítejte už od začátku

Aby výboj blesku nemohl poškodit váš dům, je nutné svést ho s pomocí vodivého materiálu do země. Proto při budování základů nezapomeňte do výkopů umístit zemnící pásek a potřebný počet zemnících drátů podle celkové plochy vaší nemovitosti. Uzemnění je jednou ze tří částí celé soustavy hromosvodu.

Plechová střecha by v určitých případech mohla sloužit jako plošný jímač blesku a obešla by se bez hromosvodu, v takovém případě by ale musela mít tloušťku alespoň 4 milimetry z pozinkované oceli. S takovýmto parametrem se však u většiny prodávaných střech nesetkáte, protože běžné střešní plechy mají tloušťku mezi 0,5 a 1 milimetrem. Při zásahu takovéto krytiny bleskem by ji elektrický výboj dokázal bez problému propálit, instalace hromosvodu je zde proto opodstatněná a nezbytná.

Plánování umístění hromosvodu

Aby mohl hromosvod bez problému plnit svou funkci, je nutné při jeho instalaci dodržet několik pravidel. Ta se týkají především rozmístění a počtu svodů. Zde platí, že domy, jejichž obvod nepřesahuje 60 metrů, jsou osazovány dvěma svody. Na každých dalších 30 metrů obvodu budovy by měl být přidán jeden další svod. Dejte si pozor i na to, aby žádná část budovy nebyla od hromosvodu dál než 10 metrů: v takovém případě by budova nebyla dostatečně chráněna.

Už v projektové dokumentaci stavby by měly být obsaženy všechny potřebné informace týkající se umístění hromosvodu v souvislosti se všemi zařízeními umístěnými na střeše, jako jsou například antény nebo solární panely.

Příprava hromosvodu a jeho připevnění ke konstrukci

Jakmile budete vědět, kudy hromosvod vést, můžete se pustit do práce na úchytech, ve kterých bude umístěn vodivý drát.

K vedení hromosvodu se nabízí využít žlaby okapu a okapové svody. Rozhodnete-li se pro tuto variantu, připevněte k okapovým žlabům svorky pro uchycení drátu a na okapový svod vždy po jednom metru držák s upevňující eska páskou. Následně můžete do takto připravených úchytů umístit samotný vodivý drát.

Další na řadě je propojení zemnícího drátu umístěného v základech s takzvanou zaváděcí tyčí, kterou ještě předtím připevněte k fasádě domu. Poté spojte zaváděcí tyč spolu s vodičem hromosvodu připevněným na svodu okapu.

Dokončení instalace na střeše

Posledním krokem je umístění držáků hromosvodu přímo na střeše a jeho uchycení do nich. Jakmile takto propojíte všechny jednotlivé komponenty, máte téměř hotovo.

Aby mohl být dům zkolaudován, je potřeba nechat si od revizního technika vyhotovit revizní zprávu. Revizi hromosvodu je doporučeno provádět vždy po pěti letech nebo po silném zásahu bleskem. Pravidelné revize se nevyplatí neuskutečnit, v případě způsobení škody na majetku úderem blesku a neprovedení pravidelné revize hromosvodu vám pojišťovna pravděpodobně odmítne vyplatit příslušné odškodnění.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!