Jak nejlépe vyčistit zlaté a pozlacené šperky doma

Zlaté šperky vyžadují pravidelnou údržbu a čištění. Než však zamíříte za klenotníkem, rádi vám představíme několik jednoduchých a cenově dostupných triků, po kterých vaše šperky opět zazáří oslnivým leskem a čistotou.

Šperky jsou skvělým dárkem pro vaše blízké, zvláště pokud se jedná o cenné kousky, jako jsou stříbrné nebo zlaté klenoty s drahými kameny. Bohužel i takové skvosty potřebují péči, protože se časem mohou začít znečišťovat a ztrácí svůj lesk. Zlaté šperky, i když krásné, vyžadují pečlivou údržbu.

Kdy čistit šperky svépomocí?

Pokud si nechcete dělat starosti s návštěvou šperkaře, máme pro vás několik tipů, jak zlato vyčistit doma. Zlaté šperky se udržují podobně jako jiné předměty z drahých kovů. Je nutné sledovat, zda se na jejich povrchu neobjevují nečistoty a je vhodné skladovat tyto šperky v samostatných krabičkách s měkkou výstelkou. Pokud vaše šperky obsahují drahokamy, či jiné drahé kameny, bude lepší je svěřit odborníkovi. Naopak, pokud máte zlatý řetízek bez kamenů, můžete ho jednoduše vyčistit pomocí běžných domácích prostředků.

Pro čištění zlatého řetízku potřebujeme misku s teplou vodou, několik kapek tekutého saponátu, jemný kartáček a hadřík na vyleštění. Do misky s vodou přidejte několik kapek saponátu a nechte řetízek v roztoku namočený přibližně 15 minut. Následně jej vyjměte z vody, jemně očistěte kartáčkem a poté vyleštěte hadříkem.

Foto: Shutterstock

Jsou jiné způsoby

Pasta z jedlé sody a vody: Vytvořte pastu smícháním jedlé sody s trochou vody, aby vznikla hustá pasta. Tuto pastu jemně naneste na zlatý řetízek a nechte ji působit několik minut. Poté očistěte kartáčkem a dobře opláchněte vodou. Po opláchnutí řetízek usušte měkkým hadříkem.

Ammoniak: Smíchejte teplou vodu s malým množstvím ammoniaku (asi 1 čajová lžička na šálek vody). Řetízek ponořte do této směsi a nechte ho tam asi 10 minut. Poté opatrně očistěte kartáčkem a opláchněte teplou vodou. Vysušte měkkým hadříkem.

Olejový způsob: Můžete také zkusit odstranit nečistoty zlatého řetízku pomocí oleje. Naneste trochu olivového oleje na měkký hadřík a otírejte řetízek. Olej pomůže rozpustit mastnotu a nečistoty. Poté řetízek omyjte teplou vodou s tekutým mýdlem a usušte.

Komerční čistič na zlato: Na trhu jsou k dispozici také zcela běžné čističe na zlato, které jsou navrženy speciálně pro tento účel. Postupujte podle pokynů na obalu.

Mějte na paměti, že při čištění zlatých šperků musíme být opatrní, zejména pokud jsou šperky zdobeny drahými kameny nebo perly. V případě jakýchkoli pochybností nebo u cenných šperků byste měli zvážit návštěvu profesionála.

Foto: Shutterstock, zdroj: RealSimple, Thespruce