Interiérové fontány. Designový skvost nebo kýčovitý výkvět „podnikatelského baroka“?

Interiérové fontány. Designový skvost nebo kýčovitý výkvět „podnikatelského baroka“?

Klid, tlumené světlo, zurčení vody – to zní jako ideální kombinace pro příjemný relax. Není třeba vysedávat u potoka, abyste si mohli uchu lahodící zvuk tekoucí vody užít i doma. Postačí k tomu interiérová fontána, která se může stát opravdu vkusným designovým prvkem bytu. Jaké materiály jsou ideální, čemu se vyvarovat a co dnešní trh nabízí?

Vpusťte do domu energii i romantickou atmosféru

Když se řekne vodní fontána, mnozí z nás si možná vybaví nevkusný kýč hrající všemi barvami. Jenže je rozdíl mezi fontánami koupenými u trhovců a opravdovými designovými skvosty, které jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a s ohledem na vkus.

Interiérové fontány jsou často inspirovány východní kulturou a jsou velice oblíbené při zařizování bytu podle principů feng-šuej. Toto staré čínské učení se zabývá rovnováhou mezi energiemi proplouvajícími domem a preferuje především přírodní materiály. I proto je pro výrobu fontán často využit přírodní kámen či keramika, dále je oblíbené také sklo, umělý kámen, beton nebo kov.

Domácí fontány mohou být nástěnné nebo samostatně stojící, což je asi nejvyužívanější varianta. Různé kaskády imitující přírodní kameny, sochy Budhy nebo točící se kamenné válce dokážou v místnosti vyvolat jedinečnou a poklidnou atmosféru a stejně tak i přitáhnout pozornost. Sledování tekoucí vody podsvícené jemným LED světlem dokáže člověka v duchu přenést do krásných japonských zahrad nebo na místa, která si díky fontáně vysní.

Ve fontánách lze pěstovat i drobné vodní květiny

Voda je v učené feng-šuej symbolem bohatství a prosperity a prostoru dodává plno energie. Těžit z ní navíc můžete nejen vy, ale i pokojové rostliny, kterým se u tekoucí vody dobře daří a dokonce je lze ve fontánách i pěstovat. Fontány jsou obvykle poháněny tichými čerpadly, která jsou vkusně skryta a nic tak nenarušuje harmonii vycházející z tohoto designového prvku.

Na trhu dnes najdete mnoho různých variant, které se hodí do všech typů interiérů. Vybrat lze například jednoduché a moderně vyhlížející fontány s geometrickými tvary, fontány s různými soškami a ozdobnými prvky, napodobeniny přírodních kaskád, nenápadné misky nebo miniaturní kašny a další. Existují rovněž fontány produkující mlžný opar, který při podsvícení LED svítidly vypadá tajemně a magicky. Nechte se inspirovat a vstupte do světa harmonie a poklidu.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!