Podle čeho vybírat nová okna

Moderní okna jsou nejen vylepšením domácnosti, ale pro moderní domy a byty naprostou potřebou. Jsou odolnější proti profouknutí, dobře drží vnitřní teplotu a díky tomu, že se nerosí, jsou zároveň výtečnou prevencí plísní kolem oken. Jak ale vybrat správná okna?

Kolik skel okna mohou mít a kdy je to užitečné?

Základní plastová nebo hliníková okna mají většinou dvě vrstvy skla. Důvod je naprosto jednoduchý: při jediné vrstvě se totiž pere venkovní a vnitřní teplota a díky tomu se okna orosí, a především v létě žhnou a v zimě propouští chlad.

Foto: Depositphotos.com

Prostor mezi okny s dvojicí skel je vyplněný vakuem. To je výtečné z toho důvodu, že venkovní sklo drží venkovní teplotu, vnitřní pochopitelně teplotu v místnosti a v meziprostoru se pak tvoří plynulý přechod, který zlepšuje vlastnosti oken.

Aktuálně nejlepšími tepelnými vlastnostmi se ale honosí okna s trojicí skel. S tepelnými vlastnostmi jde navíc ruku v ruce i mnohem lepší zvuková izolace. Třívrstvá okna jsou tak vhodná například do místností, které míří k rušným komunikacím.

Volba materiálu se odrazí především na ceně

Největší rozdíly ve finální ceně tvoří právě volba materiálu, ze kterého okna budou. Klasická dřevěná okna už jen tak neseženete. Nejčastější volbou jsou okna z PVC plastu. Důvody jsou naprosto jednoduché. Plastová okna nabízejí už velice dobré vlastnosti a od svých hliníkových konkurentů se neliší až tak moc v kvalitě a výdrži. Nabízejí tak zlatou střední cestu a opravdu dobrý poměr cena/kvalita.

Dražší, ale také kvalitnější, jsou okna s hliníkovými profily. Ideální jsou především proto, že mají minimální kazivost a dokáží tak sloužit opravdu dlouhé roky.

Mnohdy je navíc jak na hliníková okna, tak i klikové mechanismy nabízená doživotní záruka. Pokud se bojíte estetiky, tak žádný strach. Hliníková okna jsou vždy pokryta vrstvou PVC nebo dřevěnými profily.

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!