K čemu lze v domácnosti využít mandarinkový ocet a jak si ho vyrobit

Foto: Pixabay.com

Ocet je v domácnosti často používaným pomocníkem. Zatímco muži si ho spojí s tlačenkou a cibulí, ženy naopak vědí, že s ním lze perfektně vyčistit lednici. Ocet jako takový známe asi úplně všichni. Co ale takový mandarinkový ocet? O tom jste již slyšeli?

Ach ta jeho vůně…

Ačkoli je ocet bezesporu univerzální pomocník (nejen v kuchyni, ale v celé domácnosti), ne každému je zrovna libo jeho typická vůně. Ocet má poměrně silné a nezaměnitelné aroma, které někomu jednoduše smrdí. Možná ho nemůžete cítit ani vy, natož abyste si dokázali představit, že s ním dezinfikujete celou domácnost.

Co kdybychom vám řekli, že můžete směle využít úžasných vlastností octu, aniž byste se museli trápit s jeho odérem? Stačí klasický ocet vyměnit za mandarinkový, který voní mnohem příjemněji.

Jak si vyrobit mandarinkový ocet?

Pokud vás zaujala představa levného pomocníka pro úklid, kterého si navíc můžete vyrobit doma, takže návštěva drogerie nebude nutná, určitě chcete vědět, jak si mandarinkový ocet vyrobit.

Připravte si:

  • 250 ml octa
  • 3 mandarinky

Postup:

Oblíbené šťavnaté ovoce oloupejte a klidně si na něm smlsněte. Slupky vložte do nádoby, postačí například obyčejná sklenice – důležité je, aby šla nádoba dobře uzavřít. Poté slupky zalijte octem, nádobu uzavřete a nechte ho stát při pokojové teplotě 3-4 dny. Během této doby můžete nádobu občas protřepat. Po uplynutí 3-4 dnů ocet přeceďte, nalijte si ho do libovolné nádoby a skladujte na suchém místě (nevystavujte přímému slunci).

Na co se dá mandarinkový ocet použít?

Podobně jako klasický ocet můžete i ten vonící po mandarinkách použít mnoha způsoby. Hodí se jako dezinfekce, tudíž s ním můžete vyčistit třeba lednici, která pak bude svěže vonět po mandarinkách. Stejně tak ho můžete přidat do jídla, vůbec se toho nebojte a experimentujte v kuchyni.

Nikol Kolomazníková

Zařizování domácnosti je mou radostí a pro nelibost své rodiny neustále hýbu s nábytkem. Ráda Vám poradím s výběrem nábytku či zařízením interiéru, proto se na mě neváhejte obrátit v komentářích pod článkem. Budu se těšit na Vaše reakce!