Koronavirus a podnikání: Víte, na co máte nárok?

Pandemie koronaviru má obrovský dopad na podnikatele v České republice. Velká část obchodů byla zavřená, firmy omezily svou výrobu a někteří podnikatelé museli přerušit činnost. Koronavirus zasadil velkou ránu ekonomice napříč celým světem. Jaký měl koronavirus dopad na české podnikatele v minulých měsících? Víte, na jakou podporu máte nárok?

Koronavirus a podnikání v minulých měsících

Od března do května 2020 své podnikatelské aktivity přerušilo více než 20 000 podnikatelů, což je o 16 % více než v roce 2019 a o třetinu více než v roce 2018. Průzkum společnosti Bisnode ukázal, že v březnu, kdy stát představil řadu opatření proti šíření koronaviru, činnost pozastavilo více než 10 000 OSVČ, což bylo o 47 % více než ve stejném období předchozího roku. Nejvíce přerušených živností od března do května 2020 bylo ve zprostředkování velkoobchodu následovaném podnikateli ve stravování a kadeřnicemi a kosmetičkami.

Stát na tuto nelehkou situaci reagoval celou řadou opatření, která měla zmírnit dopady koronaviru na podnikatele. Jednalo se například o takzvaný kurzarbeit, jednorázový příspěvek ve výši 25 000 Kč, dotační program COVID, kompenzační bonus pro pracovníky na DPP a DPČ, ošetřovné pro OSVČ a půjčky pro podnikatele a malé firmy. Více o tom, jak stát pomáhá v době pandemie koronaviru podnikatelům, se dočtete zde.

Koronavirus přesunul podnikání na internet

Koronavirus během minulých měsíců významně ovlivnil podobu podnikání. Řada prodejců, institucí a také zákazníků se přesunula do online prostředí. Statistiky ukazují, že lidé v době krize založili více e-shopů a internetových projektů. Tím pádem vzrostla i poptávka po online marketingu. Více o tom, jak můžete během pandemie koronaviru podpořit své podnikání pomocí internetu, se dozvíte v tomto článku.

Druhá vlna koronaviru: Co čeká podnikatele?

Aktuálně počet lidí nakažených koronavirem roste a od 10. 9. 2020 je opět povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice. Vláda i nyní podporuje podnikatele řadou programů.

Program COVID

Podle aktuální statistiky České národní banky podnikatelé z programů COVID II, III, Praha a COVID Plus k 21. srpnu čerpali 19,2 miliardy korun.

Program Czech Rise Up

Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci programu Czech Rise Up podpořilo technologická řešení, která usnadňují boj s koronavirem a chrání zdraví lidí. Do programu se do konce dubna zapojilo 159 projektů s žádostmi za 450 milionů korun. A jaké projekty Ministerstvo obchodu a průmyslu podpořilo? Například ochranné membrány z nanovlákna od firmy InoCure nebo polomasky z dílny společnosti 3Dees Industries s vyměnitelným P3 externím filtrem od firmy SIGMA. Polomasky jsou certifikované na stupeň ochrany FFP3 a tělo respirátoru CIRC RP95 vyvinulo ČVUT.

Program The Country for the Future

Ministerstvo průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future podpoří dalších 34 projektů, které inovacemi bojují proti pandemii koronaviru. Podmínkou pro podání žádosti o dotaci je, aby projekty pomáhaly malým a středním podnikům s překonáním následků opatření souvisejících s pandemií koronaviru, nebo aby měly přímý přínos pro boj proti šíření onemocnění. Malé a střední podniky mohou zažádat o maximálně 25 milionů korun a musí se na nákladech podílet vždy minimálně z jedné čtvrtiny vlastními zdroji. Více o inovacích v době koronaviru se dozvíte na stránkách The Country For The Future.

Podnikatelé v zemědělství

O podporu kvůli dopadům koronaviru mohou zažádat také podnikatelé v zemědělství, pro které stát vyčlenil půl miliardy korun. Malé a střední podniky mohou požádat o dotaci do konce září 2020. Program Provoz 2020 je koncipovaný tak, že žadatel může dosáhnout až na částku 150 000 Kč pro splacení jistiny svého provozního úvěru. Výše podpory je odvozena od výše úvěru, nesmí však přesáhnout 50 procent z nesplacené jistiny.

Pandemie koronaviru a české start-upy

Současné krize kolem pandemie koronaviru a s ní spojená vládní nařízení měla samozřejmě dopad také na českou start-upovou scénu. Změny jsou znatelné jak na straně investorů, tak na straně samotných start-upů. Nejvíce byly pochopitelně zasaženy start-upy spojené s oblastí cestovního ruchu. I přesto, že většina začínajících podnikatelů zaznamenala propad, někteří se setkali i s nárůstem, jednalo se především o ty start-upy, které reagovaly na pandemii koronaviru.

TIP: Nástroj Podnikatelský plán v kostce & Lean Canvas

Máte podnikatelský nápad, který reaguje na současnou krizi a řeší aktuální potřeby lidí? Uspořádejte si své myšlenky za pomocí praktického nástroje Podnikatelský plán v kostce & Lean Canvas, který definuje základní body vašeho podnikání a pomůže vám ujasnit si, co přesně, komu a jak chcete nabízet.

Jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Nezaměstnanost v mnoha státech vyšplhala na nejvyšší čísla od velké hospodářské krize ve třicátých letech minulého století a podle předpokladů odborníků se situace na trhu práce na podzim 2020 ještě zhorší. Co se týče míry nezaměstnanosti v České republice, je aktuálně na úrovni 2,6 procenta, a je tak nejnižší v celé Evropské unii. I u nás se však na podzim očekává zhoršení. Nejohroženější je stále oblast cestovního ruchu a pohostinství. Zásadní dopad by naopak pandemie koronaviru neměla mít na podnikatele v oblasti IT a část veřejného sektoru.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!