Byt jako investice. Jaké vlastnosti zvyšují bytu jeho hodnotu?

Disponujete-li volnými finančními prostředky v řádech statisíců až jednotek milionů korun, jedním z nejstabilnějších a nejvýnosnějších způsobů, jak své finance zúročit, je investovat do realit – zejména do bytových jednotek. Investice do bytů je považována za investici s velmi nízkým rizikem a se zajímavým zhodnocením. V dnešním článku vás seznámíme s důležitými vlastnostmi, které zvyšují hodnotu bytu.

Jaké parametry by měl nejen investiční byt splňovat, aby jeho hodnota rostla co nejrychleji?

1. Výhled

Příjemná lokalita je vždycky obrovská výhoda jakéhokoliv bydlení. Pokud ale váš byt zamýšlený jako investice nabízí výhled na protilehlý panelák či do vnitrobloku, je to bohužel obrovská škoda. Kupujete-i nový byt a máte-li možnost stále ještě vybírat z nabídky developera, zvolte jednoznačně byt s příjemným výhledem – i kdyby to bylo za příplatek. Byty s výhledem jsou atraktivnější a přihlásí se vám na ně více potenciálních zájemců o pronájem.

2. Terasa, předzahrádka nebo balkón

Balkón je v tomto případě minimum, které může alespoň mírně zvýšit hodnotu investičního bytu. S výrazným navýšením hodnoty ovšem počítejte díky terase nebo předzahrádce. Terasa či předzahrádka zvyšuje hodnotu bytu o vyšší desítky tisíc korun až o nižší statisíce. Tyto prvky navíc vypadají skvěle na fotografiích a každý nájemce si dokáže představit bydlení v bytech s předzahrádkou či terasou daleko živěji nežli v klasicky strohém bytě. Nebojte se to promítnout i v cenách za nájem.

3. Dostupnost MHD, metro

Blízká dostupnost MHD je řekl bych naprostou samozřejmostí pro bezproblémový pronájem bytové jednotky. Máte-li ovšem byt v těsné blízkosti metra, řekněme do 5 – 10 minut chůze, jedná se o velmi hodnotný parametr. Za takový byt vám nájemníci utrhnou ruce.

4. Oddělená kuchyně

Vzhledem k trendu stavět byty co možná nejlevněji se dnes namísto dříve klasických kuchyní v samostatných místnostech staví byty převážně jen s kuchyňským koutem. Zkuste se poohlédnout po bytech, které mají kuchyň alespoň opticky oddělenou tzv “za rohem”, ačkoliv se de facto jedná stále o jednu místnost. Výhoda tohoto členění je v tom, že kuchyně působí jako oddělená místnost a navíc pachy vznikající při vaření výrazně méně ovlivňují další místnosti.

5. sklep

Je-li v ceně bytu zahrnut i sklep, je to příjemný bonus navíc. Sklepy jsou u novostaveb čisté a suché a lze je tedy plnohodnotně využívat. Podobné je to pak i s garáží. V poslední době je ale trendem stavět byty s garážovým stáním, které je ovšem nutné dokoupit k bytu za několik set tisíc korun navíc.

Jaké jsou výhody investování do nemovitostí?

Oproti jiným typům investic, jako jsou dluhopisy, akcie, podílové fondy, zlato, platina a další komodity, mají investice do realit nesporné výhody – investování do realit je daleko jednodušší než výše zmíněné investiční alternativy. A co víc? Investování do realit je skutečně snadno pochopitelné a díky tomu se do tohoto typu investování může pustit opravdu každý, kdo na to má peníze. Rozhodně také nelze říct, že by investice do realit zasluhovaly neustálé studium realitního trhu.

Foto: Pexels.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!