Koupě a prodej nemovitost bez realitky. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Bez realitky je poslední dobou naštěstí čím dál méně používaný požadavek při prodeji nebo nákupu nemovitostí, které čtete v inzerátech nejen na internetu. Důvod je jednoduchý. Lidé totiž pochopili, že šetřit při takto vysokých částkách za nemovitost se nevyplácí a raději si zvolí jistotu a kompletní servis. Principem odměny realitního makléře a realitní kanceláře totiž není získat peníze za to, že vám seženou zájemce. V tomto poplatku totiž u kvalitní realitní kanceláře máte i přípravu nemovitosti i podkladů k prodeji, právní servis a další služby, jako je i zastoupení na katastru nemovitostí.

Prodej bez realitky může být riskantní

Prodej nemovitosti bez realitky je zcela pochopitelný a správný přístup v případě, že nemovitost prodáváte svému dobrému známému či někomu v rodině. Pokud ale prodáváte nemovitost někomu cizímu, určitě je potřeba pohlídat si spoustu faktorů a kroků, které je nutné s prodejem také realizovat. Tyto úkony za vás běžně vyřeší zkušený realitní makléř v rámci zaplacené provize. Tím, že chcete řešit prodej bez realitky se o toto sami připravíte.

S čím vám může usnadnit realitní makléř prodej nemovitosti

 • stanovení prodejní ceny
 • příprava nemovitosti k prodeji (tzv. Home stagging) a její profesionální prezentace na realitním trhu je důležitý nástroj, jak rychleji a lépe prodat
 • prezentace nemovitosti na internetu a propagace nemovitosti
 • obsáhlá databáze potencionálních zájemců třeba i na vaši nemovitost
 • právní servis a příprava podkladů k prodeji včetně rezervační a kupní smlouvy
 • prohlídky nemovitostí s klienty
 • dohled nad plněním termínů z rezervační a kupní smlouvy
 • vkládání kupních smluv na Katastr nemovitostí
 • zajištění bezpečné úschovy peněz v bance nebo u notáře

Kupujete nemovitost bez realitky? Na co si dávat pozor

I tady je stručný seznam možných rizik při koupi nemovitosti, které vám mohou zkomplikovat život a připravit o dost peněz. Realitní makléř za vás i pro vás totiž vyřeší minimálně toto:

 • kontrola vlastnických práv nemovitosti – je prodávající oprávněn prodávat nemovitost a nemá nemovitost více vlastníků?
 • Jaké jsou na nemovitosti zástavní práva a břemena? Není nemovitost zatížena nějakou nájemní smlouvou?
 • Není na prodávající/ho vyhlášena exekuce a tím pádem nesmí nakládat se svým majetkem?
 • Jak, kdy a kam budou vyplaceny peníze? Do doby, než budete zapsáni na Katastru nemovitostí jako vlastníci, raději nechte složené peníze v bezpečné úschově.

Bez realitky leda tak pronájem, ale i tak opatrně

Pokud pouze pronajímáte nemovitost a nechcete zbytečně platit provizi realitní kanceláři, je pro vás tato možnost jistě také lákavá. To se ale také nemusí vyplatit, pokud podepíšete nekvalitní smlouvu nebo se dohodnete s nespolehlivým nájemcem. I v takových případech totiž můžete dost prodělat na soudních sporech, následné rekonstrukci atd. Nemluvě o trápení a ztraceném čase.

Ještě pořád je pro vás varianta prodeje nebo nákupu nemovitosti bez realitky lákavá? Jistě na to teď pohlížíte úplně jinak.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!