Malichernost a zášť mezi bratry vedla ke stavbě nejužšího domu v Libanonu

Malichernost a zášť mezi bratry vedla ke stavbě nejužšího domu v Libanonu

Urbanistický development řeší na mnoha místech světa stejný problém. Mladí lidé se stěhují do velkých měst, kde na ně čeká více kariérních příležitostí a vidina kvalitnějšího života. Způsobů, jak do města vtěsnat více a více lidí ovšem není mnoho. Logické řešení je stavět vertikálně – do výšky – raději nežli do šířky. Snaha ušetřit drahocennou půdu také vede k výstavbě architektonicky “zajímavých” budov, které sázejí dokonce i na úzké profily, čímž dochází k zastavění půdy o daleko menším rozsahu. Spoří se tak drahá půda a tím pádem i finance.

Malichernost a zášť mezi bratry vedla ke stavbě nejužšího domu v Libanonu

Dům, který vám v dnešním článku představujeme, stojí dodnes v libanonském hlavním městě Bejrútu. Svou zastavěnou plochou právem patří do “úsporných” projektů, nicméně hlavní důvod jeho neobvyklého půdorysu byl docela jiný. Malichernost. Čistá malichernost.

Dům měří ve své nejužší části pouhých 60 cm a v té nejširší pak okolo 4 metrů. Místní znají důvod, který stál za touto stavbou.

Dům byl postaven v padesátých letech 20. století jako vyústění letitého sporu dvou bratrů. Oba sourozenci zdědili pozemek po svém otci, jenže se spolu nedokázali dohodnout nad tím, co na pozemku postavit. Moc tomu nepřidalo ani když se městská samospráva rozhodla pozemek necitlivě rozdělit na dvě části kvůli výstavbě projektu městské infrastruktury.

Malichernost a zášť mezi bratry vedla ke stavbě nejužšího domu v Libanonu

Bratři si pozemek rozdělili – na jednoho zbyl pozemek klasický a plnohodnotný a na druhého pak pozemek s takřka nepoužitelným tvarem. Když si šťastnější z bratrů na svém pozemku postavil krásný dům s úchvatným výhledem na moře, druhého z bratrů nenapadlo nic lepšího, než celý tento mimořádný výhled pokazit stavbou domu na svém pozemku v těsné blízkosti stávající stavby s do té doby mimořádnou lokalitou a spektakulárním výhledem.

Po jistou dobu dům sloužil jako špinavý nevěstinec a později pak jako ubytování pro uprchlíky. Dnes je budova obývaná a slouží jako připomínka dlouhodobého sporu. Zdá se, že budova zůstane v této podobě po ještě dlouhou dobu, protože podle místních zákonů je umístěna na pozemku, který je až příliš malý na to, aby na něm bylo možné stavět, takže má větší smysl dům ponechat tak, jak je.

Foto: Sandra Rishani (http://spatiallyjustenvironmentsbeirut.blogspot.com/).

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!