Veřejná WC nepatří zrovna mezi vyhlášené objekty zájmu milovníků architektury. Nicméně i ryze účelová stavba, jakou je veřejné WC, může být považována za architektonický skvost. Zářný příklad nápadité architektury veřejného WC je k vidění (i k použití) v Norsku. Toaletu najdete na odpočívárně Ureddplassen na nejdelší z 18 scénických tras s názvem Helgelandskysten.

Samotný pohled na stavbu, kterou navrhli architekti Marit Justine Haugen a Dan Zohar z Osla, je ohromující. Lokalita odpočívadla je zasazena do jednoho z norských fjordů a okolní pohled tak nabízí doslova dechberoucí výhled na okolní moře a hory. V zimě lze sledovat severní polární zář a v létě půlnoční slunce.

Toaletu najdete na silnici Fv17 nedaleko města Gildeskål. Vyhlídková trasa Helgelandskysten dlouhá 433 km, jejíž součástí je tato turisty velmi oblíbená toaleta, nedávno prošla masivní rekonstrukcí s náklady převyšující 1.5 milionu EUR. Součástí renovace samozřejmě nebylo jen vytvoření toalety připomínající spíše umělecké dílo. Ureddplassen je místo, kde se nachází také památník 42 námořníků, kteří zemřeli v únoru 1943, když ponorka norského královského námořnictva HNoMS Uredd narazila na německou minu a potopila se. Název Ureddplassen tak vychází ze spojení jména ponorky “Uredd” (ze přeložit jako “nebojácný”) a “plassen”, což je v češtině “místo”.

Odpočívadlo Ureddplassen kombinuje prožitek ve formě historického poznání uprostřed krásné přírody a to vše je opředeno tolik typickým severským minimalismem. Stavba se obešla bez jakýchkoliv barevných nátěrů, materiály – zejména beton a ocel – jsou použity ve své ryzí podobě.

Foto: Lars Grimsby/Statensvegvesen (Vegvesen.no).

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení řešili už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!