Prášek do pračky doplňuje každý. Skoro nikdo ale neví, proč je přihrádka rozdělena na 3 části

Moderní doba se nese v rytmu zaběhlých domácích spotřebičů. Málokdo si ještě umí představit praní na dvoře v neckách, drhnutí na valše nebo dokonce namáčení a tlučení prádla v přilehlém potoku. Čistota se dostala do domácností společně s technologií, která ji umí zaručit. Jednou z nich je pračka, která každé hospodyni šetří hodiny času. Na co jsou však v tomto spotřebiči tři přihrádky v dávkovacím šuplíku? Pokud jste dosud neměli jasno, přinášíme vám rozuzlení této otázky. 

Pračka nám dává nádherně čisté a voňavé prádlo. Aby tomu tak bylo stále, je nutné se o ni velice dobře starat. Buben může začít dokonce malinko zapáchat, pokud mu čas od času nedopřejete důkladné očištění, ať už octem nebo programem, který k tomu spotřebič má. 

Půjdeme-li však k samotnému praní, představme si, k čemu slouží jednotlivé zásuvky zásobovacího šuplíku.

První dvě přihrádky pro prací režim

Přesně tak! K tomu, abyste se dopracovali čistého prádla, i když víte, že pračce svěříte skutečně náročnou várku, musíte prádlo předeprat. Právě pro předpírku slouží první šuplík, často označovaný arabskou či římskou číslicí jedna nebo písmenem A. 

Hned druhá přihrádka, příhodně označena číslicí 2 nebo písmenem B, slouží pro prací prostředek, který bude o prádlo pečovat během hlavního programu. V dnešní době jsou možnosti tekutého i sypkého prášku, ovšem pozor, každý z nich může v šuplíku ulpívat a je nutné jej občas vyčistit. Dávkovat prášek můžete také přímo do bubnu, a to buď doporučeným množstvím nebo tabletou. Stále oblíbenější je také mýdlový sliz, který se dává přímo k prádlu. Jeho výhodou je, že jej voda z bubnu spláchne a nic za sebou nezanechává, kromě krásně vypraného prádla. 

Foto: Shutterstock

Symbol kytičky značí vůni

Květinkou je obvykle označena poslední přihrádka zásobovacího šuplíku v pračce, a to z toho důvodu, že se zde dávkuje aviváž. Ať už jste příznivci té klasické nebo éterického oleje, i v tomto případě může prostředek zanechávat v šuplíku film, který by mohl časem zplesnivět. Udržujte proto svůj dávkovač na prací prostředky maximálně čistý. 

Stále populárnější je nahradit komerční aviváž octem. Ten vlejete do přihrádky určené pro aviváž a on se postará o to, aby prádlo zbavil nežádoucího zápachu a ještě jej vydesinfikoval. Obecně se jeho účinky pozitivně projeví na celé pračce, a pokud se bojíte toho, že při jeho používání jím bude prádlo nevábně vonět, není to nutné. Když už by se to nakrásně stalo, zakrátko sám vyprchá. 

Přihrádky na dávkování pracího prostředku pro vás od nynějška už nejsou tabu. Pokud jste je užívali špatně, nebo vůbec, už víte, jak to dělat správně. 

Foto: Shutterstock, zdroj: ThePortableLaundry, InTheWash