Vyperte boty v pračce správně. Jednoduchý způsob ušetří mnoho práce

Každý z nás jistě má své oblíbené boty, které toho nachodily více než je obvyklé. A je to na nich znát. Zažraná špína, zašedlé barvy, okopané špičky. I když na jejich funkci to nemá vliv, trocha lásky a péče jim určitě neuškodí. Zkuste je šetrně vyprat v pračce a z výsledku budete překvapeni.

Každé boty samozřejmě v pračce vyprat nelze. Jde hlavně o obuv z citlivých materiálů jako kůže a semiš. Pokud se ale jedná o obyčejné kecky z textilu, nemělo by je praní v pračce nijak poškodit.

Boty před vypráním odstrojte

Jistě vás napadlo, že nemůžete boty od bahna vzít a hned je mrsknout do bubnu. Zničíte tím nejen boty, ale také pračku. Boty se musí před vypráním řádně připravit.

Nejdříve z bot vytáhněte tkaničky a vložky. Ty se vyčistí zvlášť. Následně z bot odstraňte všechny hrubé nečistoty. Pozornost věnujte hlavě podrážkám a jiným gumovým částem. Pokud chcete gumové části opravdu vyčistit, zkuste na ně použít běžnou pastu na zuby a kartáček. Pasta gumové části krásně vydrhne a rozsvítí.

V případě velmi silného znečištění nechte obuv chvíli odmočit v teplé jarové vodě. Následně je dobře propláchněte čistou vodou. Tím se obuv odmastí a půjde lépe vyprat.

Foto: Shutterstock

Perte na nízké teploty

Není dobré nechávat boty se volně pohybovat po pračce. Ideální je k praní použít prací pytlík. Perte vždy na nízké teploty – maximálně do 30 stupňů. K praní používejte tekuté prací prášky a gely. Obyčejný prášek by mohl na textilii vykreslit nežádoucí mapy a fleky. Pro lepší ochranu pračky přidejte k botám i jiné textilie, které pomohou ochránit před nárazy buben pračky i botky. Nejlepší jsou starší ručníky a podobné materiály.

Boty rozhodně nenechávejte v pračce odstředit, můžete zničit pračku i obuv. Boty po vyprání vysušte od přebytečné vody ručníkem. Následně je roztáhněte a dejte je řádně proschnout. Sušička není vhodná, jelikož suší prádlo za vysokých teplot a to by botám jistě neprospělo.

Tkaničky a vložky můžete bez obav vyprat běžným způsobem s další várkou prádla.

Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, ohsoSpotless