Skvělý domácí krtek. Je mnohem účinnější než ten z obchodu, protáhne doslova cokoliv

Ucpaný odpad je nepříjemnou záležitostí. Voda neodtéká, prostorem se šíří zápach a pro nás to znamená nepříjemnou povinnost – vyčistit odpad. Než ale popadnete zvon a silnou chemii na uvolnění odpadu, zkuste nejdříve vyrobit domácího krtka. Domácí krtek je účinný, levný a velmi ekologický.

Běžný “krtek” je velmi agresivní

Můžete sice namítnout, že zakoupení krtka z obchodu je rychlejší a možná i účinnější. Pro každého ale není pořízení agresivních chemikálií úplně vhodné. Své o to mohou vyprávět majitelé domácích mazlíčků a třeba i rodiče malých dětí. Obě skupiny je často velmi složité uhlídat a při troše nepozornosti je na světě veliké neštěstí.

Běžné čističe potrubí jsou totiž nejčastěji na bázi hydroxidu sodného, známého spíše jako sodný louh. Tato alkalická látka má mimořádně silné žíravé schopnosti. Navíc při kontaktu s horkou vodou začne oxidovat, čím se ještě umocní její síla. Proto je nutné při manipulaci s podobnými chemikáliemi vždy nosit ochranné pomůcky, minimálně alespoň ochranu zraku. U domácího krtka podobná nebezpečí nehrozí a jeho příprava je velmi jednoduchá.

Na přípravu stačí soda a pánev

Na přípravu domácího čističe potrubí si připravíme jednou sodu a pánev. Jedlá soda je velmi účinné čistidlo, které lze v různých podobách použít téměř při jakémkoliv znečištění. Na přípravu půl litru čistidla potřebujeme cca 350 gramů jedlé sody, to je množství které odpovídá zhruba 10 vrchovatým polévkovým lžícím.

Na řadu přijde suchá a rozehřátá pánev, na kterou jedlou sodu nasypeme. Tu na pánvi 15 minut promícháváme. Během toho dojde k procesu zvaném kalcinace, který ještě zvýší čistící potenciál jedlé sody. Během kalcinace se ze sody začnou uvolňovat plyny, proto je nutné při “vaření” důkladně větrat. Po 15-ti minutách nechte vše vychladnout. Vychladlou sodu nasypejte do půl litru vody a dobře promíchejte. Soda by se měla dobře rozpustit. Domácí krtek je na světě.

Foto: Shutterstock

Návod k použítí

Je to velice prosté. Do ucpaného odpadu nalijte zhruba polovinu vyrobeného množství a nechte vše alespoň 2 hodiny působit. Následně vše propláchněte tekoucí vodou. Roztok by měl uvolnit ucpané potrubí, nánosy špíny a odstraní zápach. Použití podobného přípravku navíc nijak neohrozí životní prostředí. Stačí jen troška práce.

Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, Insider