Další italské město řeší krizi s vymíráním. Nové občany láká na placení jejich nájmu

Snahy italských vesnic a měst o rozprodání nemovitostí za symbolické ceny okolo 1 € nejsou ojedinělými způsoby, jak bojovat s nepříznivým trendem vylidňování. Itálie se potýká s odlivem mladých lidí z vesnic a městeček napříč celou zemí. Lidé se ženou za kariérami do velkých měst a tradiční italské vesničky zejí prázdnotou.

Mnoho starostů přišlo s nápadem rozprodat chátrající domy komukoliv z celého světa za směšně nízké ceny. Třeba za 1 € a za příslib renovace obydlí. Povětšinou ovšem docházelo pouze k levnému nabytí nemovitosti, která sloužila pak jen jako laciné víkendové rekreační bydlení… Je to sice lepší než nic, ale stálá rezidence to prostě není. Život se do těchto měst vrátí jen s mladými rodinami, které se rozhodnou v místě trvale žít.
Embed from Getty Images

Stefano Tarina, starosta městečka Teora, které se nachází asi 90 km od Neapole, přišel s podobným nápadem. Rozhodl se platit pronájem nově přistěhovaným lidem v tamějších domech a bytech ve výši 150 € měsíčně, což zhruba odpovídá 3.800 Kč a to po dobu dvou let anebo nabízí příjemný příspěvek 5.000 € (zhruba 130.000 Kč) na nákup rovnou celého domu.

V čem je háček? Nabídka platí pouze pro ty, kteří mají alespoň jedno dítě. Kupující zároveň ztvrzuje, že ve městě bude žít minimálně 3 roky.

Dle CNN se takto podařilo již “zlanařit” dvě mladé italské rodiny a také jednu rodinu s italskými kořeny až z Brazílie.
Embed from Getty Images

Zemětřesení v roce 1980 zapříčinilo odliv obyvatel

Problém s vylidnění městečka nastal v roce 1980, kdy došlo v regionu k velkému zemětřesení, které si vyžádalo 2.483 životů, 7.700 zranění a 250.000 lidí bez domova. Zemětřesení po sobě zanechalo doslova spoušť a některé vesnice a města se z této události nevzpamatovaly dodnes.

Po zemětřesení došlo k renovaci a opravě jen několika málo domů. Tehdejší vedení města se rozhodlo vystavit nové dočasné ubytovací kapacity, ze kterých se postupem času staly atraktivní letní chaty, ale i ty dnes zejí prázdnotou. Uvidíme, zda se podaří zvrátit tuto nepříznivou situaci a zda město znovu ožije.

Zdroj: CNN, Wikipedia.

Foto: Getty Images.

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

DISKUZE