Skandinávský styl: život díky světové válce

Skandinávský styl: život díky světové válce

Skandinávský styl, to je pojem, který je v současném bytovém designu snad nejskloňovanějším výrazem. A není se co divit, přírodní materiály, kvalitní zpracování, střízlivá barevnost a minimalistický design, díky kterému působí prostory neuvěřitelně vzdušně jsou přesně těmi kvalitami, kterými si získal skandinávský styl své příznivce po celém světě a zaujal i ty, kteří se o módní trendy dříve jen stěží zajímali.

Jen málokdo dnes zaváhá při identifikaci prvků, které lze s ideou skandinávského stylu ztotožnit. Větším problémem však může být samotné hledání kořenů tohoto designového fenoménu. Jistě, jak již název napovídá, je skandinávský styl skutečně doma především v severských zemích, víte však, kteří návrháři se podepsali pod jeho rozvojem? A čemu vlastně vděčí tento dnes tak populární styl za svůj vznik?

Kořeny skandinávského stylu

Jeho počátek můžeme pozorovat ve třicátých letech, ale jeho sláva se začala psát až v letech padesátých, kdy se svět se pomalu vzpamatovával z druhé světové války. Ta skutečně zamávala se společenským, ale i ekonomickým zázemím tehdejší Evropy a tyto změny se dotkly i nábytkářského průmyslu.

Nově se hledaly cesty, jak minimalizovat náklady a vytvořit návrhy, které by mohly být reprodukovatelné v masovém měřítku a dostupné tak nejširším společenským vrstvám. Nebylo to však pouze cenové měřítko, které formovalo podobu budoucího skandinávského stylu, ale rovněž nároky na skladnost či lehkost, které se podepsaly pod vývojem takzvané skořepinové židle, která je neodmyslitelně spjata s osobností architekta a návrháře Arne Jacobsena. Ten se snažil vytvářet své návrhy tak, aby mohly být odlity a vytvořeny tak z jednoho kusu. Inspiraci přitom čerpal především v přírodě, a tak mezi jeho nejznámějšími návrhy nalezneme židli Mravenec či křesla Vejce či Labuť.

Arne Jacobsen, židle Mravenec. Zdroj: Fritz Hansen

Nebyl to však pouze Jacobsen, kterému skandinávský styl vděčí za svou popularitu. Vedle něj jsou často skloňovány osobnosti designérů jako byl Alvar Aalto či Maija Isola, kteří se svou prací rovněž podílel na rozvoji tohoto fenoménu. Když pak v roce 1954 Brooklyn museum uspořádala výstavu skandinávského designu, znamenalo to neskutečný boom a zájem amerických domácností o tyto produkty. S vzrůstající poptávkou se rozšiřoval i sortiment, který se světu ohlašoval jako skandinávský. Vedle nábytku či textilií se tak nově začínala tvořit i skandinávská elektronika, ale design se rozšířil i do návrhů automobilů.

Výstava Design in Scandinavia, April 20, 1954 through May 16, 1954. Zdroj: Brooklyn Museum

Design, který zaujme i dnes

Z popularity skandinávského stylu dodnes těží řada tradičních značek jako je například Gubi, kterou v roce 1967 založili dánští manželé Gubi a Lisbeth Olsen. Svému věhlasu nadále dostává i značka Vifa, která se od 30. let 20 století zaměřuje na tvorbu reproduktorů a audiosystémů, které vedle špičkového zvuku nabízejí i precizní zpracování a neotřelý design. Z nově založených značek můžeme zmínit třeba Design Letters, která se při vzniku svých produktů odvolává na typografii vytvořenou v roce 1937 Arne Jacobsenem.

Ateliér Gubi, židle Brouk. Zdroj: Gubi

Je patrné, že studnice kreativity skandinávského designu stále ještě není zcela vyčerpána a můžeme se i nadále těšit na zdařilé produkty od zmíněných, ale i plejády dalších firem.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!