Vytištěné fotovoltaické panely budou přelomem. Nízká cena, malá hmotnost a rychlá produkce

Tištěné solární panely jsou novinkou, která má svou budoucnost ve světě energetiky zajištěnou. Levné, ohebné a lehké fotovoltaické články jsou atraktivním lákadlem pro celý svět.

Co jsou vlastně vytištěné panely?

Vytištěné panely jsou panely potažené speciálním inkoustem, který je možný aplikovat na různé materiály. Momentálně se nejvíce využívá plastové fólie, nicméně tento inkoust lze nanést téměř na jakékoliv povrchy.

S touto novinkou se jako první pochlubili výzkumníci z University of Newcastle, tedy až z daleké Austrálie. Vedoucí pracovníci a odborná veřejnost u tohoto produktu nejvíce vychvalují jeho nízkou nákladovost, vysokou flexibilitu využití, malou hmotnost a hlavně ekologičnost celého panelu. Solární panel se vyrábí z materiálů, které jsou z 99 % recyklovatelné. Navíc je bude možné dokonce tisknout na běžných průmyslových tiskárnách. Výrobní cena jednoho metru panelu je nižší než 10 dolarů. To z něho dělá nejlevnější solární panel na světě.

První ostrá zkouška je teprve čeká

O tištěné panely jako první projevilo zájem australské velkoměsto Sydney a nabídlo autorům možnost ostré zkoušky celého vynálezu. Tato fotovoltaika bude napájet městský systém inteligentního veřejného osvětlení. To dovolí výzkumníkům ověřit kvalitu zařízení, jeho efektivitu, chování v povětrnostních podmínkách a hlavně životnost použitého inkoustu. V tomto případě autoři přiznávají, že si nejsou jisti dlouhodobou životností inkoustu. Montáž na veřejné osvětlení v podobném velkoměstě je dokonalou možností k dalšímu zdokonalování.

Úspěšné předvedení produktu znamená jeho okamžitou komercializaci a otevře další diskuze ohledně dalšího uplatnění. Jenou možná uvidíme celé haly postavené z těchto fotovoltaických panelů.

Foto: Freepik

Podobným technologiím patří budoucnost

Podobné technologie pravděpodobně v budoucnu budou zcela běžné. Vzhledem k tomu, že se většina světových velmocí zavázala snížit svou uhlíkovou stopu, se dá očekávat masivní boom podobných aparátů.

Australané nicméně nejsou jediní, kdo s těmito technologiemi pracují. Velice podobnou věc například vynalezli naši severní sousedé, Poláci. V Čechách se zase koketuje s různými druhy baterií, založených na netoxických materiálech. A Němci jsou pro všechno, co pomůže umlčet militantní křídlo ekologických aktivistů, kteří toho o ekologii vědí asi tolik, kolik toho ví koza o problematice pohybu meziplanetárních těles.

Starostí každého státu musí být dostatečná energetická nezávislost. To ovšem musí jít ruku v ruce s přiměřenou dávkou ekologického myšlení. Symbióza těchto myšlenek se následně ukazuje na podobných vynálezech. Dobře vedený stát proto musí vynaložit prostředky k podobným výzkumům a realizacím. Jedině tak docílíme levných a obnovitelných energií pro všechny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Momentumenergy, Prescouter, Lab-worldwide, Newcastle.edu